Polis 3D Yazıcı Sayesinde Ölü Birinin Telefon Kilidini Açabilir mi?

Federal yetkililerin artık Apple veya diğer akıllı telefon üreticileri ile mücadele etmesine gerek kalmadı. Kilitli bir telefonu açmak için keşfettikleri yeni araç kilitleri açmalarını sağlıyor, tabi bu telefon biyometrik sensörleri kullanıyorsa...

3D Yazıcı!

Michigan Polisinin düşüncesine göre, 3D yazıcı sayesinde ölü birinin parmaklarının çıktısını alırlarsa, soruşturma sırasında karşılaşacakları telefonların kilitlerini biyometrik sensörler yardımıyla açabilirler.

Flash Forward’ın yaratıcısı Rose Eveleth’in dün yayınlanan raporunda, polislerin Michigan Üniversitesi profesörlerine gelip, ölü bir adamın daha önceden kaydedilmiş parmak izlerinin 3D yazıcıdan basılıp, basılamayacağını araştırdığını açıkladı.

Bu konunun polis gündemine gelmesine sebep olan adam, bir cinayet kurbanı. Mahkeme ve saha araştırmacılarının ölen adamın telefonunun dava ile ilgili faydalı bilgiler içerebileceğine inanmaları bu araştırmaları ateşleyen şey oldu.

Polisler neden kendileri 3D basım yapmıyor?

Çünkü, günümüzde üretilen akıllı telefonların parmak izi algılayan biyometrik sensörleri çoğu 3D basılmış objenin sağlayamadığı elektrik akımlarına dayanıyor. Dolayısıyla bu tür bir teknik normalde çalışmaz ve araştırmacılara kurbanın telefonuna girme imkanı vermez.

Karşılaşılan bu problem polisleri profesör Anil Jain’e yönlendirdi. Jain’in Fusion buluşuna göre; “3D basılmış parmaklar ince bir metalik tabaka ile kaplanmalı ve içinden elektrik iletebilecekleri hale getirilmeli.” Bu sayede parmak izi tarayıcısı basılan parmakları okuyabilir ve polis katili bulmaya bir adım daha yaklaşabilir.

Bu teknoloji polis araştırmaları için harika gibi görünse bile, her zaman böyle olmayacak.

Gelecekteki etkileri ve sonuçları hakkında düşünüldüğünde, akıllı telefonunun gizliliği için biyometrik sensörleri tercih eden herkesin gizliliğini tehlikeye atacak bir gelişme. Parmak izleri doğası gereği benzersiz ve kişinin kalıcı kimliği niteliğinde olduğundan, herhangi birinin uzaktan yüksek çözünürlükle parmak izinizin fotoğrafını çekmesi ve 3D yazıcı ile basması oldukça muhtemel bir risk.

Bahsi geçen soruşturma hala devam ettiği için, kullanılan tekniğin detaylarına ulaşmak henüz mümkün değil.

Şimdilik, akıllı telefon kullanıcılarının yapabileceği en iyi şey, herhangi birinin yada bir polisin telefonunuza ulaşmasını engellemek için bütün biyometrik sensörleri kaldırıp yerine güçlü bir şifre koyarak telefonunuzu kilitlemek.

Unutmayın, koyduğunuz şifreler çalınırsa onları değiştirebilirsiniz, fakat parmak izinizi değiştiremezsiniz.

Kaynak: thehackernews.com