Wireless Snooping Engellenebilir mi?

Artık evet! Edward Snowden’ın tasarladığı iPhone kılıfı Wireless Snooping’i tespit edip, engelleyebiliyor.

Kısa bir süreliğine bile olsa, akıllı telefonsuz bir hayat günümüz için oldukça zor. NSA belgelerini sızdıran Edward Snowden, NSA’ın hükümet gözetim programında olan belgelerini sızdırmaya başladığı 2013 yılından beri akıllı telefon kullanmıyor.

Snowden cep sinyallerinin, kullanıcı yerini tespit etmek için kullanılabileceğinden korkuyor, fakat şimdi bu durumla savaşmak için tasarladığı yeni iPhone kılıfı sayesinde devlet gözetimini fark edip, engelleyebilir.

Ünlü donanım korsanı Andrew “Bunnie” Huang’ın yardımı ile ortaya çıkan bu tasarım, gazetecileri, aktivistlerin, insan hakları çalışanlarının ve daha birçok takip edilmek istemeyen insanın kendi cihazlarından takip edilmelerini önleyebilecek.

Huang ve Snowden’ın blog yazısına göre “Bu çalışma, gazetecilerin telefonlarının izlenip izlenmediğini anlayabilmeleri için kullanmalarını amaçlamaktadır. Biz bunu telefonun radyo donanımını kontrol eden sinyalleri içten gözlemleyerek gerçekleştirebiliriz.”

Şimdilik tasarım sadece iPhone 6 modelleri için yapılmış fakat ikili daha fazla cihaza uyumlu kılıflarda yapmayı umuyor.

Snowden, Huang ile birlikte, tasarımını geçtiğimiz perşembe günü MIT Medya Laboratuvarına sundu. Cihazı tanıtırken, kılıf gibi bir eklenti olarak bahseden Snowden, cihazın çeşitli radyo sinyallerini görüntüleyebildiğini, bu sayede normalde aktarılmıyor olması gereken verileri aktarıp aktarmadığını gösterebileceğinden bahsetti.

Nasıl çalıştığına dair bir örnek;
Example

Yapıldığında, bu donanım kılıf ayrı bir mini-bilgisayar gibi telefonunuzdan bağımsız çalışacak. Tamamen açık kaynaklı tasarlanmış, kendi bataryası ve telefonunuzun durumunu gerçek zamanlı gösterebilmek için küçük tek renkli ekranı olan bir cihaz.

Cihaz şimdilik bir tasarımdan başka bir şey değil. Fakat en yakın zamanda Freedom of the Press Foundation’ın yardımları ile Snowden ve Huang bir prototip yapmayı umuyorlar. Başarılı olurlarsa, cihazı en kısa zamanda basın üyeleri için hazır etmeyi planlıyorlar.

Kaynak: thehackernews.com