Europol ve IT Güvenlik Şirketleri Fidye Yazılımlara Karşı Birlik Oldu

Hollanda Ulusal Güvenlik Polisi Europol, fidye yazılımlarla savaşan polis güçleri ve siber güvenlik şirketlerine katıldı. Birlikte fidye yazılımlara karşı dünya çapında bir girişim başlatıp, kullanımı siber saldırganlar tarafından inanılmaz derecede artan fidye yazılımlara karşı savaşacaklar.

Fidye yazılımlar bir çeşit malware olup, kurbanın içinde önemli verilerin olduğu cihazını bir şifreleme yöntemi ile kilitler ve açmak için kurbandan para talebinde bulunur. Bu fidye yazılımlarının kurbanları sadece bu yılın ilk çeyreğinde üç katına çıktı.

Europol’ün müdür yardımcısı Wil van Gemer: “Son bir kaç yılda, fidye yazılımlar AB güvenlik güçleri için büyük bir endişe haline gelmiştir. İnsanlara şifrelenmiş dosyalarını kurmak konusunda yardım edebilmeyi umuyoruz. Toplumlara vereceğimiz eğitimler ile kötü amaçlı yazılımlardan nasıl uzak duracakları konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyoruz."

“No More Ransom” girişimi, insanları fidye yazılımlarının tehlikeleri, bundan nasıl korunacakları ve eğer dosyaları şifrelenirse para ödemeden nasıl kurtaracakları konusunda bilgilendiriyor.

No More Ransom isimli portal saldırıdan etkilenen kurbanlara dosyalarını kurtarmaya yardımcı olabilecek indirilebilir 4 araç sunmakta.

Kaspersky güvenlik araştırmacısı Jornt van der Wiel: “Bu durumu değiştirmek için yapabileceğimiz tek şey, çabalarımızı fidye yazılımlara karşı koordine etmek.”

Bahsi geçen portal aynı zamanda kullanıcılara “Crytpo Sherrif” isimli bir bölüm sunuyor. Bu bölüme insanlar farklı fidye yazılımı örnekleri ve açıklamaları ekleyebiliyorlar.

Fidye yazılımların hem sayılarının hem de çok yönlülüklerinin arttığını gözlemlenebilir. Cerber isimli fidye yazılımının son sürümü, anti virüs yazılımını atlatabilmek için her 15 saniyede bir farklı bir örnek oluşturabiliyor.

Bazı kuruluşlar fidye yazılımları yüzünden saldırganların taleplerini yerine getirmek zorunda kalmıştı. Mesela Alberta’da ki Calgary Üniversitesi sistem dosyalarına ve e-mail sistemlerine tekrar erişim sağlayabilmek için saldırganlara $20.000 ödedi.

Bu saldırılardan korunmak için verilebilecek en iyi tavsiye; sık sık yedekleme yapmak. Birde yazılımlarınızı güncel tutmalı, güvenilir bir anti virüs yazılımı kullanmalı ve mail eklerini açarken kimseye güvenmemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Kaynak: thehackernews.com