Whatsapp Mesajlarınız Silinmiyor Olabilir

Eğer Whatsapp uygulamasını bir iPhone üzerinden kullanıyorsanız, konuşmalarınız sandığınız kadar güvende olmayabilir.

Popüler mesajlaşma uygulamasının bu yılın başlarında büyün mesajları şifreleyeceğini açıklamasına rağmen bir araştırmacı, Apple iOS için çıkan son Whatsapp güncellemesinde zafiyet olduğunu söyledi. Jonathan Zdziarski isimli araştırmacı, silinmiş mesajların izlerini bulduğunu söylerken, bulduğu izlerin bir araya getirilerek tam bir konuşma haline geri döndürülebileceğini de ekledi. Bu mesajların silinmiş veya arşivlenmiş olması fark etmiyor.

Zdziarski’nin kendi blog yazısında bahsi geçen mesaj izlerinin aylarca saklanabildiğini yazdı. Ayrıca söylediğine göre bu mesaj izlerinden tamamen kurtulmanın tek yolu WhatsApp uygulamasını telefondan kaldırmak. Zdziarski Mart ayında yazdığı yazısında Apple’ın iMessage uygulamasının da aynı sorundan muzdarip olduğunu ekledi.

Picture

Gizlilik ve şifreleme konusu, 2013’te Edward Snowden’ın NSA’dan sızdırdığı gizli dokümanlar sonrasında daha çok ön plana çıktı.

Teknoloji endüstrisiyle, devletler dünya genelinde sorun yaşamaya başladı. Özellikle FBI’ın Apple’dan bir teröristin telefonuna girmeyi talep etmesi ya da Brazilya polis departmanlarının vatandaşların WhatsApp mesajlarına ulaşmak istemeleri bütün dünyaya konu oldu.

Zdziarski, WhatsApp kullanıcılarının panik yapmaması gerektiğini söylerken, devletin veya benzer başka güçlerin silinmiş mesajlara ulaşabileceğin bilincinde olmalarını belirtti. Ayrıca kendi blog yazısında bu problemin nasıl en aza indirileceğini de listeledi.

Kaynak: cnet.com