İran’ın İnternet Sağlayıcısı “Daba” Hacklendi

İran’ın internet sağlayıcısı Daba büyük bir veri ihlali problemi yaşadı. İsrailli bir hacker tarafından hacklenen Daba’dan binlerce kayıtlı kullanıcının giriş bilgileri sızdırıldı.

Bir İsrailli hacker, İran’ın internet sağlayıcısı Daba’nın remi web sitesine girmeyi başarıp, kayıtlı kullanıcıların giriş bilgilerini sızdırdı.

Hali hazırda Filistin, Mısır ve Ürdün’e ait web sitelerine saldırılar yapan Zurael_sTz, Daba domaininden (parsiva.daba.co.ir) elde ettiği verileri 3 farklı belge olarak Twitter’da paylaştı.

Verileri taramak için İsrailli veri madenciliği firması olan Hacked-DB ile iletişime geçildi. Hacked-DB’nin veriler üzerinde derinlemesine yaptığı araştırma sonucunda bulunanlar şöyle;

Hackerın toplam 52.000 kullanıcının bilgilerini sızdıracağını iddia etmesine rağmen, yapılan taramalarda bahsi geçen sayı kadar veri bulamadık. Fakat ilerleyen günlerde hacker başka belgeler yayınlayarak iddia ettiği sayıya ulaşabilir.

Şu ana kadar yapılan sızdırmada 342 kullanıcı e-mail hesabı, 2960 kullanıcı ismi, hashlenmiş şifreler, banka hesabı numaraları, telefon ve mobil adresleri bulunuyor. Yapılan sızdırmada aynı zamanda yönetici hesabının da kullanıcı adı, şifresi (MD5), e-mail adresi ve ismi yayımlandı. Hacked-DB'nin açıklamasına göre, sızdırılan kullanıcı bilgileri gerçekten geçerli ve parsiva.daba.co.ir web sitesi ile bağlantılı.

Picture1

image2

İsrail anlısı olduğu belirlenen hackerın tweetine göre, 52.000 kullanıcının bilgileri sızdırılacak. Fakat şimdiye kadar sadece toplam verinin 3 parçası yayımlandı.

Hacklenen şirket Daba, dial-up, ses servisleri, ADSL iletişimi, internet kartları ve daha birçok servisi İran’a sağlıyor. Bu tarz şirketlerin hacklenmesinin sıkıntısını genelde masum kullanıcılar çekiyor fakat İranlı kullanıcılar bu tarz güvenlik ihlallerine alışkınlar. Geçen ay, bir internet botu tarafından İranlı Telegram kullanıcılarının kişisel bilgileri sızdırılmıştı.

Kaynak: hackread.com