Siber Saldırı Özellikli Denizaltı

ABD, hedeflerini stratejik olarak hacklemek için bazı benzersiz denizaltılar üretti. Başka ülkelerin su altında bulunan iletişim altyapıları veya kablo yayınları bu denizaltılar söz konusu olduğunda artık güvende değil. Fakat bu haber bizi gerçekten şaşırttı mı?

Denizaltının hack yeteneğine sahip olması çoğumuz için yeni bir haber değil. 2013 yılında çıkan raporlar, USS Annapolis’in, ABD Deniz Kuvvetlerinin siber saldırı özellikleri olan özel bir denizaltı aracı olduğunu gösteriyordu. Edward Snowden’ın sızdırdığı bilgilere göre, USS Annapolis’in içinde dahili olarak “Computer Network Exploitation (CNE)” araç seti bulunuyor. CNE araç setleri, su altı haberleşme kabloları, askeri birlikler ve askeri altyapılar gibi spesifik hedefleri hacklemek için taşınabilir bir platform.

Şimdi, ABD Donanmasının kendi raporu göz önüne alınırsa, denizaltılar bir siber silah olarak daha fazla ağırlık kazanmış durumda. Temmuz ayı başında Washington’da yapılan bir konferansta denizaltıların siber saldırı silahı olarak kullanılacağı birçok önemli askeri kişi tarafından doğrulandı. Tuğamiral Jabaley’in açıklaması şöyle;

“Hakkında çok şey söyleyemem, fakat oldukça değerli bir saldırma kapasitesine sahip olduğunu söyleyebilirim. Bununla birlikte, ABD Deniz Kuvvetleri’nin denizaltıları, entelektüel teknik düzeye sahip saldırılar için savaş konusunda ön planda olacaktır. Denizaltılar, savunma güçlerinin yapmak istediği her şeyi yapıyorlar.”

Washington Post’un şu sıralar yayımladığı rapor, hackleme platformu olarak kullanılan denizaltıların çok güçlü antenleri olduğunu açıklıyor. Bu antenler sayesinde, iletişim verilerini durdurabilir veya manipüle edebilirler, özellikle de bu veriler şifrelenmemişse.

Şu anda USS Annapolis’in siber yeteneklerinin ne kadar gelişmiş olduğunu söylemek çok zor. Donanmanın kendi subayları bile Washington konferansına kadar aracın siber yeteneklerinden haberdar değildi. Bir diğer net olmayan şey ise; ABD’nin düşmanlarının siber yeteneklerinin ne kadar gelişmiş olduğu. Siber saldırı yeteneklerine sahip tek Deniz Kuvvetleri ABD’nin mi?

Önümüzdeki yıllarda, ABD denizaltıların erişim alanını genişletebilmek amacıyla drone teknolojisini denizaltılara dahil etmeyi planlıyor. Dronelar denizaltına göre hedefe daha kolay yaklaşabilir. ABD Hava Kuvvetleri de benzer bir proje üzerinde çalışıyor; taşınabilir hackleme platformuna uygun olup olmadığını görmek için EC-130 uçaklarını test ediyorlar.

Kaynak: hackread.com