8 Adımda Ransomware’den Korunun

Fidye yazılımlar çok korkutucu olabilir. Fidye yazılımlarla şifrelenen dosyalarınız onarılamayacak hasar almış olarak kabul edilebilir. Fakat sisteminizi böyle saldırılara hazırlamış olursanız, fidye yazılımları ufak bir sıkıntıdan ibaret. Yıkıcı fidye yazılımlarından korunmak için 11 ipucu;

1.Dosyalarınızı yedekleyin!

Fidye yazılımlardan korunmak için yapabileceğiniz en basit şeylerden biri sisteminizi düzenli olarak yedeklemek. Herhangi bir fidye yazılımı saldırısına maruz kalırsanız belki sabah yaptığınız çalışmalarınızı kaybedebilirsiniz fakat ondan önce yaptığınız her şey yedeklerinizde bulunduğu için kurtarılabilir. Fidye yazılımlarının sadece bilgisayarı değil, bilgisayara takılı bütün aygıtları ve paylaşımda bulunan klasörleri de etkilediğini unutmayın. Bunların önlemini almak için ise yedekleme esnası dışında taşınabilir disklerinizi bilgisayarınıza bağlı durumda bulundurmayın.

2.Dosya uzantılarını gizlemeyin!

Fidye yazılımlar bulaşacağı bilgisayara genelde .PDF veya .EXE uzantısıyla gelir. Fidye yazılımlar Windows’un varsayılan dosya uzantısı gizleme özelliğine dayanarak böyle bir davranışta bulunur. Eğer dosya uzantılarını gizlemezseniz, şüpheli dosyaları tespit etmeniz kolaylaşır. Dosya uzantılarını nasıl açacağınızı bilmiyorsanız tıklayın.

3.E-mailinizde .EXE uzantılı dosyaları filtreleyin!

Eğer mail sağlayıcınız dosya uzantısı ile filtreleme özelliğine sahipse, .EXE uzantılı dosya bulunduran maillerin filtrelenmesini sağlayabilirsiniz.

ransomware-image

4.AppData/LocalAppData üzerinden çalışan dosyaları devre dışı bırakın!

Fidye yazılımlar genelde App Data veya Local App Data klasörleri üzerinden .EXE çalıştırır. Bunu önlemek için Windows üzerinden veya saldırı önleme yazılımları üzerinden bu klasörlerden çalışacak .EXE uzantılı dosyaları engelleyin.

5.Fidye yazılımından korunma kitleri kullanın!

Fidye yazılımından korunma kitleri App Data, Local App Data, Temp gibi dizinlerden çalışan şüpheli uygulamaları ve dosyaları engelliyor. Bulunabilecek yeni fidye yazılım yöntemlerinden korunmak için, korunma kitinizin güncel olup olmadığını sık sık kontrol edin. Eğer bu korunma kitlerinin koyduğu katı kurallar sizin kendi dosyalarınızı çalıştırmanızı da engellese, muafiyet oluşturabilirsiniz.

6.RDP’yi Devre Dışı Bırakın!

Fidye yazılımları yaymaya çalışanlar genelde bilgisayarların uzak masaüstü protokolünü (RDP) hedef alır. Eğer RDP kullanmanız gerekmiyorsa mutlaka devre dışı bırakın.

7.Sistem geri yükleme kullanın

Eğer bilgisayarınıza sistem geri yükleme özelliği bulunuyorsa, istediğiniz zaman bilinen güvenli bir zamana sisteminizi geri yükleyebilirsiniz. Fakat unutmayın, yeni fidye yazılımlar sistem geri yükleme ile giderilemiyor.

8.BIOS saatinizi geri alın

Fidye yazılımlar genelde bulaştığı bilgisayara ödeme yapması için 72 saat verir. Verilen bu zaman ile kısmen oynayabilirsiniz. BIOS saatinizi geri alarak verilen zamanı uzatabilirsiniz.

kaynak: welivesecurity.com