Güvenli Şifre Nasıl Belirlenir?

Günümüz tamamen şifre odaklı. Arkadaşlarımızla iletişim kurmak için, alışveriş yapmak için, verilere erişim sağlamak için uzunluğu 4 ile 20 karakter arasında değişen şifrelere bağlı yaşıyoruz. Sorun şu ki, şifre kullandığınız her yerde şifreleriniz farklı ve zor olmalı. Fakat güvenlik için zorluk derecesi arttırıldığında hatırlanması da bir o kadar zorlaşıyor. İşte bu yüzden size güvenli şifre belirlemekte önemli noktaları yazdık.

Şifrelerin Genel Sorunları

Her yerde farklı şifreler kullanın!

Her şifre yazmanız gerektiğinde şifre123 yazmak varken neden böyle bir şey yapasınız? Çünkü eğer biri şifre123 kullandığınızı öğrenirse, o şifreyi kullandığınız bütün hesaplarınıza erişebilir. BitDefender’ın yaptığı bir araştırmaya göre, Facebook kullanıcılarının %75’i Facebook şifrelerini e-mail adreslerinin şifreleri ile aynı yapıyor. Ayrıca bu sosyal medya şifreleriniz aynı zamanda Amazon ya da PayPal tarzı alışveriş yapabileceğiniz sitelerle de aynı ise paranıza elveda diyebilirsiniz.

Unutmayın; şifrelerinizi kimseyle paylaşmamalısınız! Yani evet, yapışkan not kağıtlarına yazmamalısınız. Şifreleriniz gizemli olmalı, diğerleri için kolayca öğrenilebilir şifreleriniz olmamalı.

Bilindik şifrelerden kaçının!

Eğer şifrenizde kullandığınız kelimeler sözlükte bulunabiliyorsa, güvenli değildir. Eğer şifrenizde kullandığınız harf veya sayı kombinasyonları ‘1234’ veya ‘qwerty’ gibiyse, kesinlikle güvenli değil. Eğer şifreniz sizin isminizi, evcil hayvanınızın ismini, çocuğunuzun veya bir yakın akrabanızın ismini, tuttuğunuz takımın adını, doğduğunuz şehri içeriyorsa güvenli değil. Sayılara gelirsek, doğum gününüz, yıldönümünüz, mezun olma tarihiniz, hatta aracınızın plakası bile güvenli değil. Bunlar hesaplarınızı ele geçirmek isteyen birinin ilk deneyeceği şifreler. Bu tarz kolay şifreleri denemek için basit yazılımları bile var.

Kaçınmanız gereken bazı kelimeler: “para”, “aşk”, “maymun”, “letmein”. Ayrıca eğer şifre olarak “password” veya “şifre” kelimelerini kullanıyorsanız, lütfen bilgisayarınızı derhal kapatın. :)

Güvenli Şifre Nasıl Belirlenir?

Güvenli bir şifreye sahip olabilmek için, sayılar, büyük ve küçük harfler, özel karakterler birlikte kullanılmalı. Tercihen en az 8 karakterden oluşan şifreler belirlemelisiniz. Kullanılan karakterler kesinlikle rastgele olmalı, herhangi bir kelime oluşturmamalı veya bir klavye düzenini takip etmemeli. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz:

  1. Bir kelimeyi tersten yazın. (Örneğin “New York” kelimesini “kroywen” olarak kullanın.)

  2. l33t kullanın: Harflerin yerine onlara benzer sayıları tercih edin. (“kroywen” kelimesini “kr0yw3n” olarak yazın.)

  3. Rastgele büyük harf kullanın. (“kr0yw3n” kelimesini “Kr0yw3n” olarak yazın.)

  4. Özel karakterler eklemeyi unutmayın. (“Kr0yw3n” yerine “Kr0yw3^.” yazın)

Diğer İpuçları

Klavyenizde kendi belirlediğiniz bir düzeni takip edebilirsiniz. Mesela klavyenizdeki D harfinin etrafındaki harfleri saat yönünün tersine doğru yazabilirsiniz (rewsxcvf). Böyle bir düzen belirledikten sonra harflerden bazılarını büyük harf olarak yazın ve birkaç sayı serpiştirin.

Muhtemelen hatırlanması en kolay şifrelerden biride sizin seçtiğiniz bir alıntıdır. Mesela “Başarı başaracağım diye başlayarak sonunda başardım diyenindir” alıntısında, kelimelerin ilk harflerini alarak bir şifre oluşturabilirsiniz (bbdbsbd). Tabi büyük harfleri ve sayıları eklemeyi unutmayın!

Unutmayın, şifreniz ne kadar uzun olursa, bulunması o kadar zor olur. Tabi hatırlanması da öyle. Fakat yine de 15 karakterden daha uzun bir şifre güvenlik açısından oldukça avantajlı.

Üçüncü-Parti Şifreler

Eğer zor bir şifre belirlemek konusunda kendinize güvenmiyorsanız, bunu sizin için yapabilecek yazılımlar ve web siteleri mevcut. Bunun için şifre uzunluğunu, içereceği karakterleri belirlemeniz yeterli. Üstelik hatırlamanızı kolaylaştırmak için tekerleme benzeri bir cümlede veriyor.

MA7ApUp# şifresi için “MIKE - ALPHA - seven - ALPHA - papa - UNIFORM - papa – hash” kelimelerini hatırlanmasını kolaylaştırmak için veriyor.

Şifrenizi Test Edin!

Şifrenizin ne kadar güvenli olduğundan emin değilseniz, “How Secure is My Password” sitesinden şifrenizin güvenli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu site şifrenizin kırılmasının ne kadar vakit alacağını bile gösteriyor. Mesela “kroywen” şifresi 13 dakikada, “kr0yw3n” 2 saatte, “Kr0yw3^” 15 günde ve “MA7ApUp#” ise ortalama 3 yılda kırılabilir.

Sahip olduğunuz her hesabınızda birbirinden farklı ve zor şifreler kullanmanızı istemek biraz delilik gibi gözüküyor olabilir. Hatırlanması zor şifrelerden onlarcası hayatınızı gerçekten zorlaştırabilir. Fakat bunu kolaylaştırmak için bir yol var. Mesela kullanacağınız zor şifre “Kr0wy3^” olsun. Aynı şifreyi farklı yerlerde de kullanabilmek için basit bir numara kullanabilirsiniz. Facebook için “Kr0wy3^FAC”, e-mail için “Kr0wy3^EMA” gibi ekler koyarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca belirlediğiniz şifreyi birkaç ayda bir değiştirmeniz güvenliğinizi oldukça arttıracaktır. Kullandığınız şifreyi bir çalışanınızla, iş arkadaşınızla veya sevgilinizle paylaşmış olabilirsiniz değil mi? Değiştirmekte fayda var. Ana şifremi “Kr0wy3^” değiştirmek istemiyorum derseniz, kullandığınız servisi hatırlatan kısmın yerini değiştirebilirsiniz. Mesela “Kr0wy3^FAC” olan şifrenizi “Kr0wFACy3^” olarak değiştirebilirsiniz.

Güçlü şifreler koymaya alıştığınızda, size ‘en fazla 6 karakterden oluşan bir şifre belirleyin’ gibi sınırlamalar koyan siteler sizin için can sıkıcı bir problem olabilir. Fakat bunun için henüz bir çözüm yok. Siz yine de 6 karakterden oluşturabileceğiniz en zor şifreyi oluşturduğunuzdan emin olun.

Unutmayın, şifrenizi ne kadar güvenli yaparsanız yapın, kırılması tamamen şifrenizi kırmak isteyen kişinin yaratıcılığına bağlı. Dolayısıyla asla %100 güvendesiniz diyemeyiz. Siz yine de yukarda belirttiğimiz önerileri dikkate alırsanız, endişelerinizin büyük bir kısmından kurtulabilirsiniz.

Kaynak: pcmag.com