Microsoft PowerShell’in Kaynak Kodlarını Açık Hale Getiriyor

“Microsoft Linux’u seviyor” ve bu daha önce hiç bu kadar doğru olmamıştı.

Microsoft bugün MIT izin lisansı altında GitHub geliştirici kitlesine, PowerShell script dili ve komut satırı shellini kullanıma açtı.

Misrosoft ayrıca PowerShell’in alfa sürümünü de Linux (özellikle Red Hat, Ubuntu ve CentOS), Mac OS ve tabi ki Windows için başlattı.

Şu an, yeni PowerShell’in kaynak kodlarını ve binary kodlarını GitHub üzerinden indirebilirsiniz. Microsoft kendi blog yazısında şöyle yazdı;

“Windows ve Linux kullanıcıları, PowerShell’i kullananlar ve yeni kullanmaya başlayanlar, hatta uygulama geliştiricileri interaktif script dili, heterojen otomasyon ve konfigürasyon yönetimi ile deneyim yaşayabilir. Ayrıca elinizde var olan araçlarla da mükemmel şekilde çalışabilir. Artık PowerShell becerileriniz pazarlanabilir. Ayrıca birlikte çalışmak zorunda kalan Windows ve Linux takımları, daha kolay çalışabilecekler.”

PowerShell, Microsoft kullanıcıları için yapılmış komut satırı shelli ve aynı zamanda otomasyon sistem görevleri için genişletilebilir bir script dili.

Microsoft artık “çoklu-platform, çoklu-bulut, çoklu-işletim sistemi” dünyasında faaliyet göstermesi gerektiğinin farkında. PowerShell Microsoft’un .NET platformunda inşa edildiğinden beri, Microsoft .NET Core’u çıkardı. Bahsi geçen .NET Core, başka platformlarda PowerShell’in çalışabilmesi için gerekliydi.

Microsoft PowerShell “Core” versiyonunu Nano Server ile Windows Server 2016 için çıkaracağını planladı ve .NET Core üzerinden Mac ve Linux sistemlerde de çalışacağını duyurdu.

Yayımlanan PowerShell Alfa tabanlı ve topluma açık, fakat resmi Microsoft versiyonu olan PowerShell yakın zamanda Windows’un desteklenen bir sürümünü çalıştıran herkes için açık olacak.

Kaynak: thehackernews.com