Windows 10 Güncellemesi Web Kameranızı Bozdu mu?

Eğer Windows’un büyük yıldönümü güncellemesini yaptıktan sonra web kameranız çalışmayı durdurduysa, yalnız değilsiniz!

Windows-10-Web-Cam

Windows deneyiminizi geliştirmek için yapılan bazı önemli değişiklikler içeren Windows 10 yıldönümü güncellemesi bazı web kameralarını çalışamaz hale getiriyor. Bu hata sadece kullanıcıları değil, üreticileri de ciddi bir şekilde etkiliyor.

Problemi açıklamak gerekirse, Microsoft yeni Windows Camera Frame Server ile uygulamaların web kameralara erişmesi için birkaç farklı yol ekledi. Bunu eklemesinin sebebi ise, kameraların 2 farklı sıkıştırma yöntemi (H.264 ve MJPEG) kullanmasını engellemek.

Microsoft, Camera Frame Server’ın sadece sıkıştırılmamış YUY2 formatında şifrelenmiş yayın almasına karar verdi. Dolayısıyla Microsoft’un öngörmemiş olduğu milyonlarca web kamera negatif etkilendi.

İşte bundan dolayı kameranız donuyor, takılıyor, kendini kapatıyor, kullanmak istediğinizde başlatılamıyor olabilir. Bu sorunu ilk keşfeden kişi ise Brad Sams.
Microsoft’un yardım forumunda Kamera takım üyesi Mike M.’nin açıklaması şöyle;

“H.264 formatının eklenen katmanı geçmesini sağlamak ekstra zaman alacağından ve MJPEG formatında değişikliklerin gecikmesini tercih etmeyeceğimizden dolayı, bu ikisini ayrı ayrı düzeltip göndereceğiz. MJPEG’in size daha önce ulaşmasını bekleyebilirsiniz.”

Her ne kadar Microsoft bu sorunu Eylül ayı güncellemesinde düzelteceğini belirtmiş olsa da, Windows 10 kullanıcıları böyle bir sorunla 1 ay boyunca yaşamak istemiyor. Sorunu kendi kendinize düzeltmeye çalışmak isterseniz, Rafael Rivera’nın bulduğu çözümü deneyebilirsiniz.

Kaynak: thehackernews.com