Sosyal Medyayı Güvenli Kullanın

Çeşitli sosyal medya siteleri, şirketler ve bireyler tarafından çevreleri genişletmek ve/veya pazarlama yapmak için sıkça kullanılıyor. Sosyal medyanın doğası gereği, kullanan herkes siber suçlular için bir hedef olabilir.

Günümüzde çoğu kişi sosyal medyada tehlikeli olmayabilir fakat ulaşabildikleri binlerce kişisel bilgi onları böyle bir şeye sürükleyebilir. Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız kişisel bilgiler ne kadar fazla olursa, potansiyel saldırganların size zarar vermesi o kadar kolaylaşır.

Peki sosyal medyanızı gerçekten güvenli kullanıyor musunuz? Eğer sosyal medyanızın güvenliğinden emin değilseniz, aşağıdaki maddelere göz atın.

• Paylaştığınız kişisel bilgilerin miktarını sınırlayın – Adresiniz, günlük rutinleriniz gibi sizi saldırganlara karşı savunmasız bırakabilecek bilgilerinizi paylaşmayın. Eğer sizin dışınızda biri, mesela bir arkadaşınız sizinle ilgili bir şey paylaştığında, paylaştığı bilginin sizi zora sokmayacağına emin olun. Ayrıca fotoğraflarınız dahil herhangi bir şey paylaşırken daha dikkatli olun.

• İnternetin halka açık bir kaynak olduğunu unutmayın – Sadece herkesin görmesinden rahatsız olmayacağınız bilgileri paylaşın. Herhangi bir sitede, blogta veya forumda kullanacağınız bilgiler ve fotoğraflara da dikkat edin. Bir kere internette paylaştığınız bilgiyi bir daha geri alamayacağınızı unutmayın. Siz paylaştığınız bilgiyi siteden silseniz, hatta önbelleğe alınanları ve siteye kaydedilenleri de silseniz, herhangi birinin o bilgiyi kendi bilgisayarına kaydetmiş olabileceği ihtimalini unutmayın.

• Yabancılara karşı dikkatli olun – İnternet, insanların kendi kimliklerini kolayca gizleyebilecekleri bir mecra. Dolayısıyla kimlerin sizlerle iletişim kurabileceği konusuna karar verirken daha dikkatli olun. Tanımadığınız insanlarla iletişiminiz var ise, bu kişilerle paylaştığınız veya paylaşacağınız bilgileri/fotoğrafları dikkatli seçin.

• Şüpheci olun – İnternette okuduğunuz her şeye inanmayın. İnsanlar kendi kimlikleri de dahil olmak üzere birçok konuda yanlış bilgi yayımlayabilir. Bu sahte içerikler her zaman bilerek hazırlanmış zararlı içerik olmayabilir, bazen bir şaka veya abartılmış bir konu olabilir. Dolayısıyla gerekli önlemler almadan veya bir aksiyonda bulunmadan önce okuduğunuz bilginin doğrulunu teyit edin.

• Ayarlarınızı gözden geçirin – Kullandığınız web sitesinin gizlilik ayarlarını doğru ve etkili şekilde kullanın. Bazı sitelerin varsayılan gizlilik ayarları, sizin kişisel bilgilerinizi yabancılardan korumuyor olabilir fakat siz bu ayarları değiştirerek sadece belirli kişilerin erişimini sağlayabilirsiniz. Yine de her zaman bir risk olduğunu göz önünde bulundurarak gizlilik ayarlarına tamamen güvenip, her şeyinizi paylaşmayın. Ayrıca bazı sitelerin güncellemeler ve yapılandırmalar ile ayarlarınızı değiştirebileceğini unutmayın ve düzenli olarak ayarlarınızı kontrol edin.

• Üçüncü parti uygulamalar kullanırken dikkatli olun – Üçüncü parti uygulamalar eğlenceli ve kullanışlı olabilir fakat bu uygulamaları etkinleştirirken dikkatli olmalısınız. Şüpheli görünen uygulamaları engelleyin ve bir uygulama şüpheli görünmese bile, uygulamanın erişebileceği bilgileri minimum ile sınırlayın.

• Güçlü şifreler kullanın – Kolayca tahmin edilemeyen şifreler hesabınızı korumanın en kolay yollarından biri. (Güçlü şifre nasıl belirlenir?) Eğer şifreniz bir başkası tarafından ele geçirilirse, hesabınıza erişim sağlayan kişi siz gibi davranabilir veya sadece sizin görüntüleyebileceğiniz bilgileri görüntüleyebilir.

• Gizlilik politikalarını gözden geçirin – Bazı siteler e-mail adresiniz veya kullanıcı tercihleriniz gibi bilgilerinizi başka firmalar ile paylaşabilir. Buda istenmeyen spam artışlarına sebep olabilir. Dolayısıyla gizlilik politikalarını incelemek hem sizi, hemde spam kurbanı yapabileceğiniz arkadaşlarınızı koruyabilir.

• Yazılımlarınızı, özellikle tarayıcınızı güncel tutun – Yazılımlarınızı güncel tutmak, saldırganların kullanabileceği güvenlik açıklarını kapatmak için oldukça önemli. Çoğu sistem ve yazılım, güncellemeleri otomatik yapmak için izin ister veya bir ayar bulunur. Eğer böyle bir seçenek var ise, aktif edin ve güncelleme kaçırmadığınıza emin olun.

• Bilinen bir anti-virüs programı kullanın – Anti-virüs programları bilgisayarınızı dünya üzerinde bilinen virüslere karşı korur. Bu sayede herhangi bir kötü amaçlı yazılım size zarar veremeden bulup, silebilirsiniz. Fakat siber suçluların sürekli yeni kötü amaçlı yazılım yazdığını unutmayın ve anti-virüs programınızın güncellemelerini mutlaka geciktirmeden yapın.