Tayland ATM’lerinden 12.29 Milyon Baht Çalındı

Bangkok’un devlet tasarruf bankasının ATM’lerinden 12.29 milyon Baht ($350.000) çalan hackerler ülke dışına kaçtı.

Birkaç ay önce benzer bir olay Japonya’da gerçekleşmişti. Siber suçlular 2.5 saat içinde 1400 ATM’den toplam 1.44 milyar Yen ($13 milyon) çalarak ülke dışına kaçmıştı. Şimdi ise bu bela Bangkok’ta devam ediyor. En son hack çılgınlığı devlet tasarruf bankasından $350.000 çalan hackerlar tarafından yapıldı.

Raporlara göre, devlet bankasına ait 21 ATM saldırıya maruz kalmış ve bu sayede büyük miktarda para çalınmış. Bahsi geçen ATM’ler, Tayland’ın güney yerleşkelerinde bulunuyor.

ATM-Malware-Tayland

Saldırı tek makineleri hedef alıyordu ve ATM’leri hacklemek için kullanılan malware o kadar gelişmiş ki bir süre boyunca tespit edilemedi. Hack sırasında, saldırganlar her seferinde 40.000 Baht (1154 Amerikan Doları) çekti. Saldırı gerçekleştirilen ATM’lerin bazıları Tayland’ın Phuket, Surat Thani, Petchaburi, Chumporn ve Prachuab Khirj Khan şehirlerinde bulunuyor. Diğer beş ATM ise Vibhavadi Rangsit ve Sukhumvit bölgelerinde yer alıyor.

Saldırıların fark edilmesinden sonra, hırsızlığa kurban olan banka saldırıyı durdurmak için ATM hizmetini bir süreliğine devre dışı bıraktı. Bankanın ATM’leri İskoç bir şirket tarafından üretiliyor ve Bangkok’ta 4000’den fazla ATM bulunuyor. Para çalınan 21 ATM dışında, 16 ATM’nin daha aynı malware ile hacklendiği belirlendi.

Microsoft temsilcisi Tayland firmalarını Tayland’ın malware saldırıları alan ülkeler arasında ilk 25’te olduğu konusunda uyardı. Hatta Tayland, Asya-Pasifik bölgesinde malware saldırılarının en fazla olduğu ülke.

Saldırıya uğrayan devlet tasarruf bankasının müdürü Chartchai Payuhanaveechai, İskoç firmaya ait ATM’lerin servislerinin 8 Ağustos’tan beri askıda olduğunu açıkladı.

Devlet Tasarruf Bankası, müşterilerine ve halka, bankanın daha fazla hasar almadan saldırıyı sonlandırabilmek için ATM’lerinin hizmet veremediğini belirtti. Ayrıca yapılan saldırılarda müşterilerin paralarına dokunulmadığı konusunda açıklama yapıldı.

Bankanın müdürü Payuhanaveechai, Tayland Bankası’nı da uyardıklarını, aynı firmadan alınan ATM’lere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Tayland bankalarının ATM aldıkları İskoç firması ile nasıl hesaplaşacakları konusu ise hala meçhul.

Kaynak: hackread.com