İran’a Siber Saldırı

Malware ile saldırmak varken, hangi ülkenin karada askerlere ihtiyacı var ki? Bu sefer İran’ın petrokimya tesislerine bulaşan bir malware, siber saldırıları gündeme getirdi.

İran, kendi petrokimya tesislerinde kötü niyetli bir malware bulup, ortadan kaldırdı. Geçtiğimiz hafta İran’ın petrokimya tesislerinde çıkan yangının siber suçlular tarafından yapılmış olabileceği iddiası tüm dünyada duyulmuştu.

İran’ın sivil savunma bakanı Gholamreza Jalali’nin Reuters’a söylediklerine göre malware petrokimyasal birimlerin periyodik muayenesi sırasında keşfedilmiş ve aslında bir endüstriyel malware türü olduğu belirlenmiş. Sonrasında bulunan bu malware için bizzat savunma bakanlığı tarafından gerekli önlemler alınmış. Jalali, malware hakkında ilk açıklamayı İran’ın devlet haber ajansı IRNA’ya yaptı.

Jalali IRNA’ya açıklama yapma fırsatı yakalamışken aynı zamanda petrokimya tesislerinde çıkan yangınlar hakkındaki dedikoduları da açıklığa kavuşturdu. Bulunan malware’ın aktif halde olmadığını dolayısıyla yangınlara sebep olmuş olamayacağını açıkladı.

iranian-petrochemical-plants

Bu siber saldırı haberleri, özellikle Amerika veya İsrail’den İran’a karşı bir saldırı beklerken çokta şaşırtıcı bir haber olmadı. 2009 ve 2010 yıllarında Amerika ve İsrail kötü bir üne sahip Stuxnet adlı virüsle İran’ın nükleer programına saldırıp, zenginleştirilmiş uranyum santrifüjlerine zarar vermişti.

Siber saldırıların son dalgası Ulusal Siber Konseyi tarafından araştırılmaya başlandı. Konsey aynı zamanda geçen hafta çıkan yangınların siber saldırılarla tetiklenmiş olup olmadığını da detaylı biçimde analiz edecek.

Jalali çıkan yangınların siber saldırılarla gerçekleştirildiği olasılığını tamamen dışladı. Ayrıca İran’ın petrol bakanı, özelleştirilmiş petrokimya firmalarının bütçelerini azaltmak için iş sağlığı ve güvenliği denetimlerini yapmadığını, bundan dolayı yangınların tetiklenmiş olabileceğini açıkladı.

Kaynak: hackread.com