Telefonunuzu Nasıl Koruyabilirsiniz?

Akıllı telefonlar artık sadece arama yapmamız için değil, aynı zamanda online kimliğimiz olmak için üretiliyor. Dolayısıyla akıllı telefonlarımızı hem hacklenmeye karşı hem de çalınmaya karşı korumamız gerekiyor. Eğer telefonunuzu korumak konusunda dikkatli değilseniz, sadece telefonunuzda bulunan numaralarınızı kaybetmiş olmayacaksınız. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarınız, senkronize edilmiş dosyalarınız, önemli verileriniz, e-postalarınız, fotoğraflarınız ve mesajlarınızda çalınmış olacak.

Telefonunuzda bulunan tüm bilgileriniz izlenebilir/indirilebilir ve daha sonrasında internette paylaşılabilir. Böyle şeyler yaşamamak için daha dikkatli olmalısınız ve telefonunuzu nasıl koruyacağınıza dair bilgi sahibi olmalısınız. Sahip olduklarınızı korumayı sizden daha iyi kimse yapamaz. Umarız aşağıda vereceğimiz ipuçları güvenliğiniz için faydalı olur.

Android Cihazınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

1) Bütün Şifrelerinizi Kaydetmeyin

Çoğu telefon kullanıcısı sürekli kullandıkları web sitelerde ve uygulamalarda şifrelerini kaydeder ve telefonları kimlerin eline geçebilir sorusunu akıllarına bile getirmezler. Özellikle banka veya ödeme şifreleriniz gibi önemli şifreleri telefonunuzda kayıtlı bulundurmaktan kaçının.

password-save

2) Android ile Birlikte Gelen Güvenlik Araçlarını Kullanın

Eğer Jelly Bean sürümüne sahipseniz, güvenliğinizi arttırmak amacıyla ekran kilidi ve cihaz şifreleme özelliklerini kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi ekran kilidinin birçok çeşidi (password, pin, pattern, finger print vb.) var. Bu şifre çeşitlerinden hangisini koyarsanız koyun, kolay olmamasına özen gösterin.

android-security-tools

3) Uygulamalarınızı Kilitleyin

Özellikle kimsenin ulaşmasını istemediğiniz uygulamalarınızı şifrelemek sizin için akıllıca bir seçim olabilir. Böylece istenmeyen kişilerin bilgilerinize ulaşmasını engellemek için ikinci bir güvenlik katmanına sahip olabilirsiniz.

App Lock gibi ücretsiz uygulama şifreleme yazılımları kullanabilirsiniz. Buradaki amaç cihazınızda bulunan bütün uygulamaları şifrelemekten ziyade, e-posta gibi önemli verilerinizin bulunduğu uygulamaları güvenceye almak.

Şifre koyarken eğer 4 haneli pin veya pattern yöntemini kullanırsanız, bunların ekranda kalan parmak izlerinizden öğrenilebileceğini unutmayın ve dikkatli olun.

app-lock

4) Uygulama İzinlerine Dikkat Edin

Google Play Market’ten bir şey indirmeye başlamadan önce karşınıza uygulama tarafından istenen izinler ile ilgili bir ekran gelir. Bu istenilen izinlerin bazıları gerçekten uygulamanın çalışabilmesi için gerekli, fakat bazıları kesinlikle gereksiz.

Telefonunuza bir şey indirirken mutlaka istenilen izinleri okuyun ve vereceğiniz izinlerin mantıklı olup olmadığına karar verin. Mesela indireceğiniz bir alarm uygulamasının kesinlikle mesajlarınıza erişmeye ihtiyacı yok. Bu adım gerçekten önemli çünkü Google Play Market’ten indireceğiniz her şey %100 güvenli değil.

app-permissions

Bu adıma ek olarak, indirmek üzere olduğunuz uygulamanın Google Play Market üzerindeki puanlamasına ve yorumlarına da göz atmayı unutmayın. Uygulamayı daha önce kullanmış kişilerden direkt olarak alacağınız bilgiler uygulama hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

app-comments

5) Ağınızın Güvenli Olduğundan Emin Olun

Android telefonunuzu korumanın en önemli adımlarından biri bağlı olduğunuz ağı güvenceye almak. Mümkün olduğunca halka açık, ücretsiz Wi-Fi ağlara bağlanmayın. Özellikle banka işleri gibi önemli şeyler yaparken böyle açık ağlardan kaçının. Halka açık ağlara bağlandığınızda saldırganlar kolayca gönderdiğiniz paketlere ulaşabilir. Bilmediğiniz bir ağ üzerinde işlem yaparken Hideninja gibi ücretsiz VPN servislerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca kendinize ait wireless ağının güvende olup olmadığına emin olmak için burada yazan adımları izleyebilirsiniz.

network-security

6) Mobil Güvenlik Uygulaması Edinin

Güvenlik sorunlarınızın birçoğunu üstlenecek bir uygulama edinmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Sizin açınızdan kullanımı kolay bir mobil güvenlik uygulaması edinin. Örneğin avast! Mobile Security kullanabileceğiniz uygulamalardan sadece biri.

mobile-security-app

7) Gizliliği Korumak İçin Birden Fazla Kullanıcı Hesabı Oluşturun

Eğer bir Android tablet sahibiyseniz ve bu tableti biriyle paylaşmak zorunda kalıyorsanız mutlaka birden fazla kullanıcı hesabı oluşturduğunuza emin olun. Jelly Bean tabletlerde, birden fazla kullanıcı oluşturma seçeneği mevcut. Ayarlar -> Kullanıcılar dizininden yeni kullanıcılar oluşturabilirsiniz.

users

8) Verilerinizi Yedekleyin

Veri yedeklemek akıllı telefon çağında mutlaka olması gereken bir güvenlik önlemi. Her zaman en kötüyü düşünün; mesela telefonunuzun çalındığını veya hacklendiğini. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, telefonunuzda bulunan önemli verilerin çalınmasını artık birçok telefon şirketinin sunduğu “uzaktan silme” gibi özelliklerle önleyebilirsiniz. Fakat siz önemli verilerinizi kaybetmek istemiyorsanız mutlaka bir yedek bulundurmalısınız.

backup-your-data

9) Kayıp Cihazınızı Takip Edin

Diyelim ki telefonunuz çalındı. Siz daha önce verilerinizi yedeklemiştiniz fakat cihazınızı yine de geri istiyorsunuz. Tahmin edebileceğiniz üzere, akıllı telefon çağında üretilen telefonlar GPS yoluyla takip edilebiliyor. Tabi telefonunuzu izlenebilir yapmak için cihazın GPS’inin açık olması gerekir. Uzaktan GPS açabilmenizi bile sağlayan oldukça kullanışlı uygulamalardan birini kullanabilirsiniz.

track-your-mobile-device

10) Uzaktan Silmeyi Etkinleştirin

Yukarıda yazan her şeyi yaptıysanız, işte son adım; uzaktan silme özelliğini etkinleştirin. Bu adım telefonunuzu kaybetme olasılığınız varsa oldukça önemli. Ücretsiz ve kullanması kolay üçüncü parti bir yazılım ile telefonunuz kaybolduğunda veya çalındığında içindeki verileri kolayca silebilirsiniz.

delete-data-remotely

Peki, eğer bir iPhone kullanıyorsanız? Elbette bunun içinde yapabileceğiniz şeyler var. Aşağıda iPhone cihazınızı nasıl koruyacağınıza dair birkaç ipucu bulabilirsiniz.

Apple Cihazınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

1) 4 Haneli Kod Yerine Güçlü Bir Şifre Kullanın

Günümüzde çoğu iPhone kullanıcısı hızlı olduğu için 4 haneli kod ile telefonlarını şifreliyor. Fakat içerisinde harfler, sayılar ve semboller kullanacağınız bir şifre daha etkili olacaktır. Buna daha fazla güvenlik eklemek isterseniz, 10 kere yanlış şifre girildikten sonra cihazdaki her şeyi silen özelliği aktif edebilirsiniz. Fakat bu özelliği aktif etmeden önce iki kere düşünün, çünkü eğer şifrenizi siz 10 kere yanlış girerseniz bütün verilerinizi geri döndürülemeyecek şekilde kaybetmiş olursunuz.

iphone-screen-lock

2) Kilit Ekranı Bildirimlerini Devre Dışı Bırakın

Koyacağınız en güçlü şifre bile, kilit ekranında beliren bildirimlerinizin okunmasını engelleyemez. Sms ile gönderilen kodlar, e-posta ile gönderilen hassas bilgiler gibi verilerin kilit ekranınızda belirivermesi güvenliğinizi riske atacaktır. Kilit ekranınıza gelen bildirimleri dikkatli seçin, eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa tamamen kapatın.

iphone-lock-screen-notifications

3) Apple ID ve iCloud Servislerinde 2 Adımla Doğrulama Özelliğini Açın

Bir şifre iyidir, iki tanesi ise daha iyi. İşte tamda bu yüzden 2 adımda doğrulama özelliğini aktif etmeniz gerekiyor. Bu özelliği açtığınızda, Apple ID veya iCloud üzerinden yapacağınız her işlemde onay için 2 adımlı bir güvenlikten geçmeniz gerekmekte. Bu genelde size gönderilecek bir SMS ile veya Find My iPhone servisi üzerinden gönderilecek bir kod ile gerçekleşir.

apple-id-icloud

4) Kilit Ekranında Siri’nin Çalışmasına İzin Vermeyin

Siri oldukça kullanışlı bir iPhone özelliği fakat bu kullanışlı kişisel asistanınız sizin bazı önemli ve gizli bilgilerinizi açığa çıkarabilir. Eğer sizin için çok önemli değilse, Siri’nin kilit ekranındayken çalışmasına izin vermeyin. “Hey Siri” komutuyla çalışan bir kişisel asistan o kadar da güvenilir olmayabilir. Unutmayın, Siri sadece sizinle değil, “Hey Siri” diyen herkesle iletişime geçecektir.

hey-siri

5) Otomatik iCloud Senkronizasyonunu Devre Dışı Bırakın

Son zamanlarda sızdırılan ünlü fotoğraflarının çoğu Apple’ın iCloud servisi üzerinden ele geçirildi. Kimsenin görmesini istemediğiniz bir fotoğrafı telefondan silmek çoğu zaman işe yaramaz. Çünkü iCloud’a otomatik olarak yedeklenen fotoğraflar, telefonunuzdan silinerek yok edilemezler. Üstelik bu sadece fotoğraflarınız için geçerli değil, aynı zamanda mesajlarınız, notlarınız, telefon rehberinizde yedekleniyor. Siz bu özelliği devre dışı bırakana kadar telefonunuz içindeki her şeyi iCloud ile yedeklemeye devam edecek. Eğer birden fazla Apple cihaz kullanmıyor ve bu cihazları sürekli senkronize tutmanız gerekmiyorsa, bu özelliği kapatmanızı öneririz.

automatic-icloud-backup

6) Bilinen Ağlara Otomatik Bağlan Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Kolay ve hızlı kullanım için iPhone’lara koyulan bir özellik olan ‘bilinen ağlara otomatik bağlan’ güvenli bir dünyada yaşasaydık oldukça kullanışlı olurdu. Fakat bu özellik bir saldırganın sizin otomatik bağlandığınız ağ ile aynı SSID’ye sahip bir ağ oluşturması her şeyi kabusa çevirebilir. Telefonunuz siz fark etmeden zararlı bir ağa bağlanabilir ve içindeki verileri saldırganlara açık hale getirebilir. Dolayısıyla bu otomatik bağlanma özelliğini devre dışı bırakmanız önerilir.

automatic-connect

7) VPN Kullanın

Blog yazılarımızda sıkça bahsi geçen VPN, tehlikeli günümüz dünyasında güvenliğiniz için sürekli kullanmanız gereken bir araç haline geldi. Özellikle bilmediğiniz veya halka açık ağlarda işlem yaparken güvenliğinizi sağlamak amacıyla kullanacağınız VPN oldukça kullanışlı olacaktır. VPN servislerinden bütçenize ve kullanımınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

use-vpn

8) Tarayıcılarınızda Çerezleri Kapatın

Çerezler neredeyse her web sitesi tarafından oluşturulup, cihazınızda bırakılan küçük dosyalardır. Bu küçük dosyalar sizinle ilgili, cihazınızla ilgili veya tercihlerinizle ilgili bilgiler barındırabilir. Bu dosyalar web sitelerin size yönelik içerik göstermesine, sizi sürekli giriş yapmış tutmasına yardımcı olur. Fakat eğer kötü kişilerin eline geçerse, saldırganlar içinde oldukça kullanışlı olabilir. Dolayısıyla çerezleri devre dışı bırakmak akıllıca bir seçim. Belki girdiğiniz her web sitesi için tercihleriniz kaydedilmeyecek fakat verilerinizi korumuş olacaksınız.

turn-off-cookies

9) Tarayıcınıza Otomatik Doldurma Özelliğini Kullanmayın

Otomatik doldurma özelliğini aktif ettiğiniz web sitelerde ve uygulamalarda, telefonunuzu eline geçiren herkes sizin hesabınıza kolayca giriş yapabilir. Kullandığınız uygulamalarda ve tarayıcılarda otomatik doldur özelliğini devre dışı bırakın.

auto-fill

10) Uygulamaların Kişisel Bilgilerinize Erişimini Engelleyin

Aynı Android cihazlarda olduğu gibi, indireceğiniz veya daha önceden indirdiğiniz uygulamaların istediği izinlere dikkat edin. Mantıklı olmayan izinleri devre dışı bırakın, hatta önemli verilere gerçekten ulaşması gereken uygulamaları eğer kullanmıyorsanız silin. Uygulamalarınızı silmek kulağa biraz aşırı korumacılık gibi gelebilir ama güvenlik için her şey yapılabilir.

app-permissions-iphone