Dropbox Hacklendi

2012’de gerçekleşen veri ihlalinden etkilenen hesapların detayları açıklandıktan sonra, Dropbox kullanıcılarına şifrelerini değiştirmelerini söyledi.

Online depolama servisi olan Dropbox’a 2012’de gerçekleşen saldırıda, hackerlar 60 milyondan fazla kullanıcı hesabını ele geçirmişti. Saldırıdan sonra Dropbox kendisinde olan açığı elbette ki kapattı, fakat o zaman tam olarak kaç kullanıcının bu saldırıdan etkilendiği bilinmiyordu. Dropbox şu sıralar kullanıcılarına şifrelerini sıfırlatıyor.

Moherboard’a göre, yaklaşık boyutu 5 GB olan ve içerisinde 68,680,741 adet hesap bilgisi barındıran bu sızıntı ortaya çıkarıldı. İsmi açıklanmayan üst düzey bir Dropbox çalışanının açıklamasına göre, bahsi geçen sızıntıdaki hesaplar gerçek Dropbox hesapları. İsimsiz bir hacker zaten bu verilere erişim sağladığını daha önceden iddia etmişti.

dropbox

Dropbox’un güven ve güvenlik başkanı Patrick Heim’in açıklaması şöyle;

“Geçen hafta başlattığımız şifre sıfırlama ile bu sızıntıdan etkilenmiş olabilecek bütün kullanıcıları güvenceye aldığımızı düşünüyoruz. Bu şifre sıfırlamayı tamamen bir tedbir olarak başlattık, dolayısıyla 2012 ortalarından beri değiştirilmeyen şifreler otomatik olarak sıfırlandı ve kullanılamaz. Hala kullanıcılarımızı eğer başka mecralarda da aynı şifreyi kullanıyorlarsa, değiştirmeleri için teşvik ediyoruz.”

Dark web’te yayımlanan 100 milyonun üzerindeki hesaplara bakılırsa, Dropbox böyle bir saldırıya uğrayan tek firma değil. Sızıntıdan sonra Facebook ne Netflix gibi büyük firmalar önlem almak için kullanıcılarını şifre değiştirmeleri için uyarmıştı.

Kaynak: ibtimes.co.uk