Bankacılıkta Selfie Dönemi

150 farklı ülkede kullanıma açılacak yeni uygulama, belgeleri tanıyabilecek ve doğrulayabilecek.

HSBC bankası kurumsal müşterilerine yeni hesap açarken kimlik doğrulaması yapmak için selfie çekebilecekleri bir dönem başlatıyor. Bir Birleşik Krallık bankası olan HSBC, gelecekteki müşterilerini selfie çekebilmeleri için Android veya iOS telefonlarındaki gerekli uygulamalara yönlendiriyor. Daha sonra bu fotoğraflar HSBC’nin yüz tanıma teknolojisi ile doğrulanacak. Selfie yöntemi, klasik fotoğraflı belge gösterime karşı ekstra bir teyit sistemi.

Banka devinin yeni uygulaması dünya çapında 15 ülkedeki belgeleri tanıyıp, doğrulama yeteneğine sahip olacağı bildirildi. Müşterilerinin değişen davranışlarına uyum sağlamak, dijital ve çevrimiçi kanalları kullanma isteklerini karşılayabilmek için böyle bir uygulama başlattıklarını açıkladılar.

HSBC’nin üst kademelerinden Richard Davies’in açıklaması ise şöyle;

“Kimlik doğrulama sürecini basitleştirerek, hesapların daha kolay açılmasını ve bu sayede kurumsal müşterilerimizin zamanını gereksiz yere harcamamayı hedefledik. Ayrıca selfie yönteminin hızı ve kolaylığının müşterilerimiz tarafından tercih edileceğini düşünüyoruz çünkü bu yöntemi kullananlar şubelerimizden birine gidip uzun hesap açma işlemlerini yapmak zorunda kalmayacak.”

Banka devinin açıkladığı verilere göre, yeni açılan kurumsal hesapların neredeyse yarısı internet üzerinden açılmış.

HSBC biyometrik teknolojiyi benimseyen en son bankalardan biri. Müşterilerini şifreler, PINler ve jetonlar gibi güvenlik önlemleriyle uğraştırmamayı hedefliyor. Siber saldırganların son zamanlarda sıkça finansal sektörü hedef alması işlem yapmayı oldukça tehlikeli bir hale getirdi. Dolayısıyla çoğu kurum ses tanıma sistemi, iris tarayıcı gibi biyometrik doğrulama yöntemlerini kullanmaya başladı.

Şubat ayında, HSBC bankası parmak izi ve ses tanıma sistemlerini milyonlarca internet kullanıcısına duyurmuştu.

Son zamanlarda yapılan Visa araştırmasındaki bir ankete göre, kullanıcıların %68’i biyometik doğrulamayı kullanmak konusunda istekli.

Kaynak: ibtimes.co.uk