Android Bankacılığını Tehlikeye Sokan Malware: Gugi

Gugi genellikle SMS spam yoluyla yayılan bir malware.

Yeni bankacılık trojanı Gugi, Google tarafından tanıtılan Android 6.0 Marshmallow işletim sistemindeki güvenlik izinlerini aşmayı başardı. Dolayısıyla bankacılıkta kullanılan giriş kimliği çalınabilir.

Bahsi geçen trojan genellikle SMS spam yönetmiyle yayılıyor. SMS spam ile resmi bankacılık uygulamalarını oltalama (phishing) pencereleri ile değiştirip, kullanıcıların bilgilerini çalmaya yönelik çalışıyor.

android-theft

Kaspersky Lab tarafından keşfedilen malware (Trojan-Banker.AndroidOS.Gugi.c) herhangi bir Android cihazını etkileme potansiyeline sahip. Malware bilgileri çalmak için sahte uygulama pencereleri ile bankacılık uygulamalarının veya Google Play Store uygulamasının yerine açılıyor.

Android 6.0 Marshmallow uygulama izinleri isminde bir özellik tanıtmıştı. Bu özellik herhangi bir uygulamanın kendi pencerelerini diğer uygulamaların üzerine getirmek için izin istemesine yarıyor.

Gugi Trojan şimdilik %93 bilinen saldırı oranı ile en çok Rusya’da tespit edildi. Ancak bu saldırı oranları her ülkede giderek artıyor. Bu trojan sizin Android sisteminize de bulaştıysa yapabileceğiniz tek şey, cihazınızı güvenli modda başlatıp, gerekli temizlik işlemlerini yapmak.

Kaynak: ibtimes.co.uk