4G Mobil İnternet Hız Rekoru

Fin internet sağlayıcısı Elisa, 4G mobil internet servisiyle bir dünya rekoru kırdı. 4G mobil internet hızını saniyede 1.9 GB’a kadar çıkardı.

Günümüz dünyasında İsveç ve İngiltere 3G ve 4G internet hızı konusunda dünyanın en ileri gelen iki ülkesiydi. Fakat şimdi Finlandiya bu iki öncü ülkeyi zorlu bir rekabete davet ediyor.

İnternet sağlayıcısı Elisa, rekoru kırarken Çinli teknoloji devi Huawei’nin teknolojisini de kullanarak 4G internet kullanıcılarına bir Blu-ray filmi 40-45 saniyede indirme olanağı sağlayabildi.

Mobil Ağların Geleceği: 4G ve 5G

Geçen yıl Şubat ayında Surrey Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 5G kablosuz internet bağlantısı kullanılarak saniyede 1TB aktarım hızına erişildi. Buda demek oluyor ki, Elisa’nın 4G ile kırmış olduğu rekorun 500 katı hızında

Her ne kadar rekor kırmış olsa bile, Elisa kullanıcılarına “2-3 yıl içerisinde” 1 Gbps hızında internet sağlamayı düşünen tek internet sağlayıcısı değil. Vodafone Almanya’da 2016’nın sonunda kullanıcılarına 1 Gbps hızında 4G bağlantısı sunmayı planlıyor.

Peki Yüksek Hızlı Mobil İnternete İhtiyacınız Var mı?

Kafanızda “insanlar bu kadar hızlı internet ne yapacak?” gibi sorular olabilir. Dünya üzerindeki insanların birbiriyle iletişimini arttıracak, veri iletimini hızlandıracaksa, hızlı internetin nesi kötü olabilir?

Günümüzde geliştirilmekte olan yüksek kalite 4K video teknolojisi ve benzeri diğer görüntü teknolojilerinin, sanal gerçeklik teknolojisi ile hızlı ve akıcı bir entegrasyon sağlaması hızlı internet ile mümkün olacaktır.

Ayrıca günümüz dünyasında taşınabilir teknolojilerin sıkça tercih edilmesinden dolayı, mobil internet kullanıcıları mobil internetlerini sadece telefonlarında değil, aynı zamanda dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarında da kullanıyorlar. Hızlı mobil internete geçilmesi, mobil internetini bu şekilde kullanan kullanıcıların internet deneyimini zenginleştirecektir.

Kaynak: thehackernews.com