Web Kameranızın Üstünü Kapattınız mı?

Bilgisayarlarınızdaki web kameralarının üstünü bir bant veya sticker ile gerçekten kapatmalı mısınız?

Bu sorunun cevabı; evet. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerbeg ve FBI yöneticilerinden James Corney kameralarının üstünü kapatıyor.

Kameralarınızın üstünü bir bant yardımıyla kapatmak oldukça ucuz ve kullanışlı bir fikir olabilir. Özellikle gelişen teknolojiye sahip olan dünyamızda özel hayatınızı size ait cihazlar üzerinden izlemek isteyebilecek saldırganlar olduğu düşünüldüğünde.

Herkes Kendi Güvenliğinden ve Gizliliğinden Sorumlu

Uluslararası Çalışmalar ve Strateji Merkezinde verilen bir konferansta Corney’nin açıklaması şöyle;

“Birçok konuda alay konusu oldum ve bu web kameraları kapatma konusunda yine alay konusu oldum. Umarım insanlar arabalarını kilitliyordur, geceleri evlerinin kapılarını kilitliyordur. Evimde bir alarm sistemim var, eğer sizin de bir alarm sisteminiz var ise onu kullanmalısınız, ben kullanıyorum.”

Corney konferansa web kameralarının üzerini bir bantla veya herhangi başka bir fiziksel kapatıcıyla kapatmanın FBI ve diğer devlet birimlerinde yaygın bir uygulama olduğunu anlatmaya gitti.

“Bir FBI yöneticisinin kendi güvenliği hakkında dikkatli olması delilik değil. Eğer bir devlet kurumunda ofislere giderseniz, herkesin web kamerasının üzerini kapatacak bir şey görebilirsiniz. Bu başka insanların sizden izinsiz sizi gözetlemesine engel oluyor, yani bu iyi bir şey!”

Corney’e göre, web kameralarının üstünü kapatmak herkesin kendi güvenliği ve gizliliği için alması gereken bir önlem.

Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelerde NSA’in Optic Nerve Operation belgeleri de mevcuttu. Bu belgelerde Yahoo kullanıcılarının her 5 dakikada bir web kameralarından çekilmiş fotoğrafları bulunuyordu. Sadece altı ayda 1.8 milyon kullanıcının fotoğrafları çekilmişti ve 2008’de devlet sunucularında bulunmuşlardı.

Her ne kadar web kameralarınızı kapatmak bir güvenlik önlemi olsa da, elbette ki yeterli değil. İnternetin bu kadar hayatımızın içinde olduğu bir dünyada tamamen güvende olmak neredeyse imkansız. Fakat siz en küçük önlemlerden biri olarak kameranızı kapatırsanız, kişisel güvenliğinizi biraz olsun sağlayabilirsiniz.

Kaynak: thehackernews.com