En Büyük DDoS Saldırısı!

Brian Krebs’in sitesi internetin şimdiye kadar gördüğü en büyük DDoS saldırısına maruz kaldı; tam 665 Gbps!

Güvenlik araştırmacısı ve gazeteci olan Brian Krebs, kendi sitesine yapılan DDoS saldırısına maruz kaldı. Tam 665 Gbps ile gerçekleştirilen DDoS saldırısı internetin gördüğü en büyük DDoS saldırısı olarak tarihe geçti.

Brian Krebs “KrebsOnSecurity” isimli bir blog sahibi. Bir siber suç araştırmacısı olan Krebs’in sahip olduğu blog 665 Gbps ile DDoS saldırısına maruz kaldı. Şimdilik bu internet dünyasında görülen en büyük DDoS saldırısı. Neyse ki yapılan bu saldırıya Akamai’nin DDoS güvenliği tarafından absorbe edildi.

Saldırganların bu kadar büyük bir saldırı yapabilmeleri için Internet of Things (IoT) cihazlarını hacklemeleri gerektiğine inanılıyor. Daha önce çıkan haberleri hatırlarsanız PoodleCorp ve LizardSquad gibi DDoS grupları IoT cihazlarını hackleyip onları botnet olarak kullanmalarıyla isimlerini duyurmuşlardı.

krebs-tweet-ddoos

Akamai yapılan saldırının aynı zamanda karşılaşılan en büyük sızma olduğunu da belirtti. Bu saldırıdan önce BBC’ye 600 Gbps ile NewWorldHackers saldırmıştı. Bu saldırı o kadar kuvvetliydi ki, BBC’nin bütün servisleri dünya çapında çevrimdışı kalmıştı.

Krebs siber suçluları araştıran biri olduğu için bu tarz saldırılara şaşırmadığını söyledi. Ayrıca Krebs’in daha öncede benzer siber saldırılara maruz kaldığını belirtelim. Saldırıyı gerçekleştirenlerin geçen hafta yakalanan iki İsrailli hacker olduğuna inanılıyor. Krebs bu iki kişinin vDOS isimli DDoS servisini ortaya çıkararak yakalanmalarına sebep olmuştu.

Geçen yıl bir Ukraynalı hacker Krebs’in evine uyuşturucu gönderip sonrasında yakalanması için polislere ihbar etmişti. Krebs’in ilerleyen günlerde de benzer sıkıntılarla karşılaşabilme olasılığı elbette ki var.

Kaynak: hackread.com