Yahoo Şifrenizi Değiştirin!

Yahoo 200 milyondan fazla kullanıcısının bilgilerinin sızdırıldığını açıkladı.

Yahoo’nun 2012’de zaten hacklenmiş olduğunu biliyor olabilirsiniz. Fakat asla bunu kabul etmedi ve sorunu ele almadı. Her nasılsa şimdi Yahoo 200 milyondan fazla kullanıcısının hesap güvenliğinin ihlal edildiğini kabul etmeye başlıyor.

2 Ağustos 2016’da Hackread, 200 milyon Yahoo kullanıcısının bilgilerinin 2012’de gerçekleştirilen saldırı ile sızdırıldığını ve bu bilgilerin kendisine “Peace-of-mind” takma ismini takan bir hacker tarafından darknet üzerinden satıldığını bildirmişti.

Geçtiğimiz günlerde, bir teknoloji blogu olan Recode’nin yayımladığı yazıya göre, Yahoo 2012’de gerçekleşen bu olayın doğru olduğunu nihayet açıklayacak.

Yahoo’nun neden bu güvenlik açığını kabullenmesinin bu kadar zaman aldığı hala belli değil. Recode yazarı Kara Swisher’ın açıklaması ise şöyle;

Bu yazın başlarında Yahoo, 200 kullanıcı hesabınının çalınmasını araştırdığını açıklamıştı. Bir kaynak ise bu sızdırılmanın gerçekten çok büyük ve kötü olduğunu söylemişti

Eğer Peace of mind’ın kim olduğunu hatırlamıyorsanız, bir zamanlar LinkedIn, MySpace, Fling ve VK.com sitelerinin veritabanlarını da satmıştı.

Aşağıda Peace of mind’ın elindeki verileri 3.0000 BTC ($821.03) karşılığında sattığına dair ekran görüntüsü mevcut.

screen-shot-peace-of-mind

Satıcı ayrıca sattığı verilerin örneğini de paylaştı. Bu örnekler kullanıcı adlarını, mail adreslerini, zip kodlarını, şifreleri, doğum günlerini ve daha birçok önemli bilgiyi MD5 formatında içeriyor.

examples-of-data-breach-peace-of-mid

Yahoo’nun açıklamasını burada bulabilirsiniz.

Kaynak: hackread.com