Posta Kutunuza Dikkat!

Hayır, e-posta kutunuzdan bahsetmiyoruz; faturalarınızın, mektuplarınızın geldiği evinizin/işyerinizin posta kutusundan bahsediyoruz.

Avusturalyan’nın Victoria Polis Teşkilatı, Melbourne’ün Pakenham banliyösünde rastgele insanların posta kutularına zararlı yazılım içeren USB bellekler atıldığına dair bir uyarı yayınladı.

Yapılan bu saldırı, tamamen rastgele insanların posta kutularında buldukları zararlı yazılım içeren USB bellekleri iş yeri veya ev bilgisayarlarına takmalarını hedefleyen yeni bir saldırı çeşidi.

Victoria Polisinin resmi web sitesinde yayınlanan uyarı ise şöyle;

Halkımızdan gelen bildirimlere göre, posta kutularında kime ait olduğu bilinmeyen USB bellekler bulunuyormuş. Halkımızı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.

Bulunan bu USB belleklerin vatandaşlar tarafından herhangi bir bilgisayara takılması halinde, USB bellek bilgisayarda bir çeşit zararlı yazılım çalışıyor.

Bahsi geçen USB bellekler halk için oldukça zararlı. Bu tarz cihazları posta kutusunda bulan halkımızın dikkatli olması konusunda uyarılar yapıyoruz.”

Polisler USB bellek içerisinde bulunan zararlı yazılımın türü hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Fakat bu konularda çok bilgi ve tecrübe sahibi olmayan vatandaşların bu zararlı yazılım içeren bellekleri bilgisayarlarına takıp, içinde ne olduğuna bakmaları şaşırtıcı bir sonuç değil.

Siber Suçlular İnsan Psikolojisinden Faydalanıyor

Illinois Üniversitesi ve Google’ın birlikte yaptığı bir araştırmada, araştırmaya katılan insanların yarısından fazlasının yerde buldukları USB bellekleri bilgisayarlarına takacakları, hatta bununla da kalmayıp bilmedikleri linkleri ve dosyaları da açacaklarına dair bulgulara ulaşıldı.

USB belleklerin kötü amaçlı yazılım taşıyabileceğine dair Stuxnet gibi bir örnek varken, insanların böyle bir numaraya kanmaları oldukça şaşırtıcı.

Siber suçluların insan psikolojisinin zayıflıklarından faydalanması oldukça yaygın. Yakın zamanda bir Hong Kong firmasının piyasaya sürdüğü ‘USB Kill v2’ lakaplı bir USB bellek, takıldığı bilgisayarın bütün devrelerini yakıyor.

Şimdilik sadece Avusturalya’da böyle bir şey yaşanmış olsa da, bu başka ülkelerde de siber suçluların kullanabileceği bir saldırı yöntemi. Dolayısıyla yerde veya posta kutunuzda bulduğunuz USB bellekleri bilgisayarlarınıza takmamalısınız.

Kaynak: thehackernews.com