Yahoo’nun Açıklaması

Evet, Yahoo gerçekten hacklendi! Henüz yaptığı bir açıklamaya göre 500 milyon kullanıcısının hesabı 2014’te gerçekleşen bir güvenlik ihlalinde çalındı. Bu en büyük veri sızdırmalarından biri olabilir.

İnternet devi Yahoo “devlet destekli kişilerin” 500 milyondan fazla kullanıcının hesaplarının Yahoo sunucularından 2014’te çalındığını Perşembe günü doğruladı. Çalınan verilerde kullanıcıların isimleri, e-posta adresleri, doğum tarihleri, şifreleri, güvenlik soruları ve bu soruların cevapları bulunuyor.

Yahoo bütün kullanıcılarına şifrelerini ve güvenlik sorularını değiştirmelerini öneriyor. Ayrıca hesap aktivitelerini de incelemeleri ve eğer şüpheli bir durum görürlerde gerekli işlemleri çok geç kalmadan yapmaları gerektiğine dair uyarıyor. Hala sürdürülen araştırmaya göre çalınan veriler içerisinde şifrelenmemiş bilgiler veya finansal detaylar yer almıyor. Saldırıdan eklenen sunucuda finansal bilgilerin tutulmadığı da yapılan açıklamalar arasında.

Şu anda darkweb üzerinde 200 milyon Yahoo kullanıcısının bilgilerini satan Peace_of_mind’ın yakın zamanda 500 milyon kullanıcıya kadar çıkması bekleniyor. Çalınan verilerin tahmin edilenden çok daha fazla olması ise oldukça tedirgin edici.

Bu olayın teyit edilmesi ise oldukça yanlış bir zamanda gerçekleşti. 25 Temmuz 2016’da Verizon Communications Inc adlı şirket Yahoo!’nun bir hizmetini $4.83 milyon karşılığında almak için anlaşmıştı.

Yahoo şu sıralar kolluk kuvvetleri ile çalışıyor ve kullanıcılarını Yahoo Account Key kullanmaya davet ediyor. Yahoo Account Key, Yahoo’nun basit bir kimlik doğrulama aracı.

Bu hem Yahoo hemde Verizon için kötü bir haber, hasarın tahmin edilenden daha az olduğunu umuyoruz.

Yahoo’nun kendi gönderisi için buraya tıklayın.

Kaynak: hackread.com