Notlarını Değiştirmek İçin Üniversiteyi Hackledi

Okuduğunuz okulun bilgisayarlarını hacklemek oldukça sıra dışı ve riskli bir eylem.

Okulu hacklemenin ne kadar riskli olduğunu son zamanlarda bu eylemi gerçekleştiren Chase Arthur Hughes’dan öğrenebiliriz. Hughes okuduğu okulun bilgisayarlarını hackleyerek kendi notlarını ve sınıf arkadaşlarının notlarını değiştirdiği için yakalandı.

image-hughes-education-hack-university

Kennesaw State Üniversitesi öğrencisi olan Hughes okulun bilgisayarlarını hacklemek için kız arkadaşının internet bağlantısını kullandı. Okul bilgisayarlarına erişim sağladıktan sonra kendi notlarından B olan bir notu A olarak değiştirdi ve bir sınıf arkadaşının F olan notunu A olarak değiştirdi.

Resmi verileri değiştirmesinin yanı sıra aynı zamanda veri hırsızlığı yaptığı da iddia ediliyor. Kennesaw polisinin yaptığı açıklamaya göre, Hughes üniversite profesörlerinin giriş bilgilerini kullanarak, öğrencilerin ve öğretim görevlilerin sağlık ve kredi bilgileri gibi hassas verilere de erişim sağladı. Ayrıca Hughes 35 farklı fakülte çalışanının kullanıcı adlarını ve şifrelerini de aldı. Yayınlanan raporlara göre bahsi geçen olan 2016 yılının Mayıs ve Eylül ayları arasında gerçekleşti.

Fox 5 Atlanta’nın raporuna göre, üniversitenin bu olayı fark etmesi üniversitenin kullandığı Owl Express yazılımı sayesinde gerçekleşti. Owl Express yazılımı, girilen verilerde değişiklik yapıldığı takdirde dersin profesörüne mail yoluyla bildirim gönderiyor. Bu değişiklikleri fark eden üniversite hemen polise bildirdi ve Hughes zanlı olarak tutuklandı.

Hughes mahkemede bilgisayar sahteciliği, gizliliği ihlal ve bilgisayar suçu işlemekten yargılanacak. Eğer suçlamalar kanıtlanırsa Hughes 15 yıl hapis cezası veya $50.000 para cezasına çarptırılacak.

Hughes’ın gerçekleştirdiği bu eylem, eğitim kurumlarına gerçekleştirilen ilk hack eylemi değil. Daha öncede öğrencilerin benzer sebepler dolayısıyla okul sistemine girdikleri biliniyor. Daha önce gerçekleşen olaylarda iki kişi San Dimas Lisesini notlarını değiştirmek için hacklemişti. İki öğrencide sınıf arkadaşlarının notlarını değiştirmek için öğrencilerden $500 ücret istiyordu.

Bu ve bunun gibi eğitim kurumlarına yapılan saldırılar son bulacak gibi gözükmüyor. Bilinçli personeller ile yapılan illegal veri değişimleri fark edilip, düzeltilebilir.

Kaynak: hackread.com