Azerbaycan’ın Banka ve Askeri Verileri Sızdırıldı

Ermeni hackerlar Ermeni bağımsızlığının 25. Yılını kutlamak için hükümet yetkililerinin kişisel bilgilerini sızdırdı ve elçilik sitelerini kullanılamaz hale getirdi.

Monte Melkonian Cyber Army (MMCA) üyesi olan Ermeni hackerler, Azeri bankaları, askeriyesi ve polis sunucularını içinde barındıran verileri sızdırdı. MMCA’nın temsilcilerinden birinin HackRead’e yolladığı e-postada hükümeti ve finansal sunucuları hedef almalarının sebebinin Ermeni Cumhuriyetinin bağımsızlığının 25. Yılında Azeriler için “değerli bir hediye” göndermek olduğunu belirtmiş.

MMCA grubu dosyaları bazı sitelerde paylaştı. Bu dosyaların 1200 Azeri memurun kişisel bilgilerinin yer aldığı tahmin ediliyor. Bu 1200 kişinin isimleri, ID numaraları, telefon numaraları, ikamet adresleri be benzeri önemli bilgiler sızdırılan dosyalarda bulunuyor.

Başka bir Ermeni grupta bir Azeri bankasının müşterilerini hedef aldı ve yaklaşık 10.000 müşterinin kişisel bilgilerini sızdırdı.

Sızdırılan veriyi inceleyen HackRead, içinde 9000’den fazla müşterinin banka hesap bilgilerinin bulunduğu başka 3 klasör daha buldu.

image1-leaked-data

“Azerbaycan askeriyesi & polis memuru kişisel bilgi” olarak adlandırılan başka bir klasörde, 46 Azeri polis memuru veya askerin kişisel bilgileri bulunuyor.

image2-leaked-data

Bahsi geçen klasör 2016 Nisan ayında ölen Bayramov Vaqif Diqem Oglu’nun kişisel bilgilerini de barındırıyor. Hackerlar bu bilgiyi ele geçirdiklerin verilerin doğruluğunu kanıtlamak için kullanıyor.

image3-leaked-data

image4-leaked-data

Bilgileri sızdırmış olmalarının yanı sıra, bazı Azeri konsolosluk ve hükümet web sitelerini de ele geçirdiler. Hedeflenen web siteleri arasında Bulgaristan, Katar ve Hollanda’da ki Azeri konsolosluklarının web siteleri ve Azeri Dışişleri Bakanlığının web sitesi de bulunuyor.

Burada hacklenen sitelerin listesini bulabilirsiniz.

image5

HackRead sızdırılan bilgiler arasında önemli bir bilgi olmadığını teyit edebilir. Fakat Ermenistan ve Azerbaycan arasında 2013’ün sonralarına doğru başlayan siber savaş her iki tarafında birbirlerinin siber altyapılarına saldırmaları ile devam ediyor. Daha öncede MMCA 5000 Azeri vatandaşın kimlik ve pasaport numaralarını sızdırmıştı.

İki ülkenin herhangi bir diplomatik ilişkisi bulunmuyor ve teknik olarak hala savaş halinde sayılıyorlar. Daha sonra yapılabilecek saldırılarında olduğunu hatırlatalım.

Kaynak: hackread.com