Rod Beckstrom ile Siber Güvenlik Üzerine

1961 doğumlu Rod Beckstrom Amerikalı bir yazar, yüksek teknoloji girişimcisi, ICANN’ın eski başkanı ve CEO’su aynı zamanda Stealth Security ve Beckstrom Group'un kurucusu. Daha önce Milli Siber Güvenlik Merkezi’nde (National Cybersecurity Center) müdürlük yapmış. Kendisi aynı zamanda çok satanlar listesinde bulunan The Starfish and the Spider: The Unstoppable Power of Leaderless Organizations kitabının da yazarı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen Beckstrom ile Cyberage CEO muz Tezcan Erşayan ve İş Geliştirme Direktörümüz Merih Fındık görüştü. Özel ve devlet kurumlarında veri ile ilgili cihazların ve sistemlerin güvenliklerinin sağlanması için gerekli tespitlerin yapılması, tedbirlerin alınması, personel eğitimlerinin verilmesi ve sürekli olarak kontrol altında tutulmasında izlenecek yol ve yöntemlerle ilgili görüşüldü. Ülkelerin karşılaştığı olaylar ve şirketlerin üzerinde olan risk faktörünün en alt seviye indirgenmesi için yapılabilecek çalışmalar da bilgi alışverişi yapıldı. Özellikle bankalar ve finans kuruluşları gibi para transferlerinin yoğun olduğu alanlarda yaşanan kayıpların erken fark edilerek önüne geçilmesinin önemi ve bu gibi durumlarda hızlı müdahale yöntemleri görüşüldü.

image-tezcan-ersayan-merih-findik-rod-beckstrom

Beckstrom siber güvenliğin daha ciddiye alınması ve siber güvenlik konusunda kişilerin, özellikle şirketlerin bilinçlenebilmesi için devlet yaptırımlarına başvurulabileceğinden bahsetti. Devlet destekli yapılabilecek bazı çalışmalar ile hem insanlar bilinçlendirilebilir hem de siber güvenlik alanında hizmet veren kurum ve kuruluşlarla çalışmalar desteklenebilir.

Beckstrom siber güvenlik alanında hizmet veren şirketlerden ve kurumlardan bahsederken, bu konuda çalışacak personelin üniversite diplomasının diğer alanlara göre daha az gerekli olduğundan da bahsetti. ‘Siber Güvenlik’ üzerine, hizmete yönelik bölümlerin yeterli sayıda bulunmamasının yanı sıra, bu işi yapan insanların diplomadan daha çok tecrübeye ve ilgili sertifikalara ihtiyacı olduğundan bahsetti. Çalışanlar seçilirken diplomasından ziyade, yaptığı işlere bakmanın siber güvenlik açısından daha nitelikli bir eleman alımına faydası olacağını açıkladı.

rod-beckstrom-tezcan-ersayan

rod-beckstrom-merih-findik

Görüşülen önemli konulardan bir tanesi de Cyberage’in de üzerinde çalıştığı henüz yeni gelişen “veri koruma sigortası” idi. Beckstrom bu çalışmanın Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da bile daha yeni yeni uygulanmaya başladığından söz etti ve gerekliliği konusunda bize destek verdi.

Daha önce blog haberlerimizde bilgi güvenliği ihlallerine yönelik birçok yazı paylaşmıştık. Çoğu büyük şirket, günümüz teknoloji dünyasında sahip olduğu bilgilerin ve gizli dosyaların çalınmasından oldukça tedirgin. Dolayısıyla hayata geçirilebilecek bir bilgi güvenliği sigortası, bu tarz şirketlerin ve elbette bireylerin bir nebze olsun rahatlamalarına yol açacaktır.

Rod ile yaptığımız görüşmede, Cyberage olarak kazanımlarımızı ve gözlemlerimizi siz okuyucularla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Ülkemizi ilerleyen zamanlarda ziyaret edecek benzer konuda uzman başka insanlar ve şirketler ile yeni görüşmeler yapmayı da umuyoruz. Türkiye’nin siber güvenlik alanında daha da ilerleyebilmesi adına Cyberage olarak bizde yurt dışında benzer görüşmeler yapmak için planlar yapıyoruz. Siber güvenlik konusunda diğer haberler ve yazılar için bloğumuzu takip etmeyi unutmayın.