Apple Bilgisayarınızda İnternetiniz Yavaşladı mı?

Son günlerde Macbook’unuzda internetinizin yavaşlığından yakınıyor musunuz? Yalnız değilsiniz! İşte sebebi:

Microsoft’un izinden gitmeye karar veren Apple, hala OS X El Capitan kullanan cihazlara yeni masaüstü işletim sistemi versiyonu olan macOS 10.12 Sierra’yı indiriyor.

Yani eğer Mac bilgisayarınızda otomatik indirmelere izin verdiyseniz, 5 GB boyutunda büyük bir dosyayı arka planda indirmeye başlıyor. Dolayısıyla internetinizde yavaşlama problemleri yaratabiliyor.

Apple’ın kullanıcılarına daha iyi ve hızlı hizmet verebilmek için otomatik indirmelerin açık olarak gelmesi ve kapatılmaması konusunda şiddetli uyarılarını göz önüne aldığınızda, çoğu Mac kullanıcısının bu özelliği kapatmadığını varsayabiliriz.

İyi haber ise şu; bahsi geçen güncelleme sizin izniniz olmadan yüklenmiyor.

Her ne kadar sizden habersiz olarak yeni işletim sistemini indirme işlemini gerçekleştirse de, indirdikten sonra OS X El Capitan kullanan kullanıcılara ‘macOS Sierra yüklenmeye hazır’ şeklinde bir bildirim gönderiyor. Eğer bu güncellemeyi yapmak istiyorsanız tek yapmanız gereken “yükle” butonuna tıklamak.

Korkmamanız için bir sebep daha var. Apple bilgisayarınız bu yeni işletim sistemini indirmeye başlamadan önce bilgisayarda yeterli alan olup olmadığını ve bilgisayarınızın özelliklerinin yeni işletim sistemiyle uyumlu olup olmadığını kontrol ediyor. Yani eğer bilgisayarınızda yer yoksa veya çok az bir yer mevcutsa Sierra yükleyicisi bilgisayardan siliniyor.

Apple indirmeler konusunda oldukça akıllı. Eğer indirilecek bilgisayarda bir yer sıkıntısı varsa macOS Sierra o bilgisayara indirilmeyecek. Ayrıca eğer indirme işleminden sonra bilgisayarın depolama alanında ciddi anlamda az bir yer kalırsa, indirilen güncelleme silinecek.

Daha önce Microsoft benzer şekilde Windows 7 ve 8 kullanıcılarını şiddetle Windows 10 indirmeye itmişti. O sıralarda birçok Microsoft kullanıcısı bu zorlamaya isyan etmişti.

Peki, MacOS Sierra’nın Otomatik İndirilmesini Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Bilgisayarınızda yeriniz olsa ve özellikleri yeterli olsa bile, yakın zamanda bilgisayarınız üzerinde değişiklik yapmayı düşünmüyorsanız bu güncelleme sizin için can sıkıcı olabilir.

image-apple-mac-sierra

Eğer güncelleme yapmayı henüz istemiyorsanız, basitçe Sierra Installer’ı (yükleyici) elle kaldırabilirsiniz. Bunu yapabilmek için Finder → Applications dizinine gidin ve ‘Install macOS Sierra’ adlı uygulamayı bulun. Daha sonra bu uygulamayı çöp kutusuna taşıyın ve çöp kutusunu boşaltın.

Yukarıdaki adımları izlerken bilgisayarınız sizden Mac giriş şifrenizi talep edebilir.
Ama eğer 5 GB boyutunda bir güncellemenin sizden habersiz bilgisayarınıza inip, yer kaplamasını istemiyorsanız, App Store’dan otomatik indirme özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun içinde System Preferences → App Store → Automatically check for updates kısmına gidip “yeni güncellemeleri arkaplanda indir” seçeneğinin seçili olmadığından emin olun.

Kaynak: thehackernews.com