Spotify’in Ücretsiz Servisi Zararlı Yazılım İçeriyor

Birçok Spotify kullanıcısının şikayetlerine göre, Spotify’ın freemium servisi kullanıcıların tarayıcılarına zararlı yazılım bulaştırıyor.

Geçen yıl Rus hackerlar tarafından saldırıya uğrayan müzik ve video devi Spotify Ruslar tarafından kullanıcılarının bilgilerini çalındığını açıklayarak zaten haberlerde kötü bir üne sahip oldular. Daha sonrasında şirketin CEO’su Daniel Ek kullanıcıların özel bilgilerini topladıkları için özür dileyip bu kötü haberlere katkıda bulunmuştu. Ama şimdi bazı Spotify kullanıcıları kötü amaçlı yazılım içeren reklamların kendi istekleri dışında açılıp, tarayıcılarına zararlı yazılım bulaştırdığı konusunda şikayet ediyorlar.

Spotify kullanıcılarından biri tarayıcısında gerçekleşen olağandışı etkinlik hakkında Spotify topluluğuna bilgi verdi.

Spotify Free ile ilgili endişe verici bazı şeyler var. Bu yaklaşık birkaç saat önce başladı. Eğer cihazınızda Spotify Free açıksa, varsayılan tarayıcınızı açıp – ve açmaya devam edip – zararlı web sitelere giriyor. Üstelik açılan bazı siteler cihazınıza zarar vermek için kullanıcı eylemi gerektirmiyor.

Bu şikayetten sonra Spotify’dan Jason konu ile ilgili yanıt verdi ve araştırdıklarını söyledi.

Bu sorun hakkında takımımızla birlikte araştırma başlattık. Soruşturma ekibini bu şikayet hakkında bilgilendireceğiz. Ayrıca konu ile ilgili gelişmeleri size aktarmak için bu konuyu güncel tutacağız.

İlk başta bu sorunun sadece Windows 10 kullanıcılarını etkilediği söyleniyordu fakat daha sonra Mac ve Ubuntu kullanıcılarının da tehlikede olduğu saptandı.

Daha sonra yapılan açıklamada Spotify sorunu belirlediğini ve çözdüğünü açıkladı.

Bazı kullanıcılarımız tarayıcılarında zararlı web sitelerin açıldığı ile ilgili bir problem yaşıyorlardı. Sorunun kaynağını belirledik ve çözümledik. Her ihtimale karşı izlemeye devam edeceğiz.

Kaynak: hackread.com