Hacklendikten Sonra Ne Yapmalısınız?

Hacklendiğinizi fark ettikten sonra yavaş yavaş sizi saran korku gibisi yoktur.

Çalınan bilgileriniz ister sosyal medya hesaplarınız gibi nispeten önemsiz bilgiler olsun veya banka hesabınız ya da kredi kartınız gibi önemli bilgiler olsun hissedeceğiniz öfke, korku, kargaşa aynı olacaktır. Hesaplarınıza nasıl eriştiklerini bilmemeniz, başka hangi hesaplarınıza erişebildiklerini kestirememeniz ve ne kadar süreyle erişim sağlayabildiklerini bilmemeniz korkunuzu ve endişenizi daha da körükleyecektir. Bizde sizin başınıza böyle talihsiz bir olay gelebileceğini düşünerek, panik anında yapabileceklerinizin bir listesini yaptık. Bu sayede hem ne yapacağınızı düşünmenize gerek kalmaz, hem de işleri yoluna koymaya hızlıca başlayabilirsiniz.

Panik Yapmayın!

Öncelikle; nefes alın. Bu söylediğimiz kulağa saçma gelebilir fakat ilerleme kaydedebilmeniz için öncelikle sakinleşmeniz gerekiyor. Sakinleşmezseniz yapmanız gereken önemli şeyleri atlayabilir veya hata yapabilirsiniz. Buda zaman kaybından başka bir şeye yol açmaz.

Şifrelerinizi Değiştirin

Özellikle aynı şifreyi birkaç farklı yerde kullandığınız aynı şifreyi ve diğer tüm şifrelerinizi değiştirin. Başınıza böyle bir şey gelse de, gelmese de şifrelerinizi 3-6 ay gibi bir sürede sürekli değiştirmeniz gerekir. Her yerde farklı şifreler kullanmanızı şiddetle öneriyoruz, hatırlayamayacağınızdan endişe duyuyorsanız bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. Ayrıca daha sonrası için iki adımlı doğrulama yöntemlerini tercih edin.

Kimlik Bilgileriniz Çalındıysa Gerekli Yerlere Bildirin

Eğer sosyal güvenlik numaranız ya da kimlik numaranız gibi kişisel bilgileriniz çalındıysa bankaları ve gerekli devlet kurumlarını bilgilendirin. Adınıza açılabilecek yeni hesaplar olduğundan dolayı adınıza işlem yapılmamasını sağlayabilirler.

Kredi Kartı Ekstrelerinizi Görüntüleyin

Bu adımı mutlaka yapın ve sizin bilginiz dışında harcama olup olmadığını dikkatlice kontrol edin. Unutmayın ki kredi kartı bilgilerinizi ele geçiren kişiler hemen büyük bir harcama yapmamış olabilir. Sadece denemek için oldukça küçük bir meblağ harcamış olabilirler. Eğer sizin haricinizde biri tarafından yapılan harcama görürseniz, kartlarınızı iptal ettirmek için derhal bankanızla irtibata geçin.

E-Postanızın Gönderilenler Klasörünü Kontrol Edin

Gönderilen kutunuzda sizden habersiz gönderilmiş bir e-postanın olup olmadığını kontrol edin. Hesabınızı ele geçiren kişiler bankanızdan sadece sizin isteyebileceğiniz bilgileri istemiş olabilir veya arkadaşlarınıza virüs göndermiş olabilir. Eğer böyle bir e-posta görürseniz gönderilen kişiyi bu konu hakkında bilgilendirin ve e-posta sağlayıcınız ile iletişime geçin. E-posta hesabınızın çalındığını söyledikten sonra gerçek sahibinin siz olduğunu kanıtlamanız gerekebilir. Ayrıca o e-posta adresinizi kullanarak açmış olduğunu bütün hesapların, “şifremi unuttum” seçeneği ile e-posta yoluyla bilgilerinizi çalanlara iletilmesinin mümkün olduğunu unutmayın.

Ayrıca cihazınıza virüs bulaşmış olabileceğini de göz önünde bulundurun. Virüs bulaştığından şüphelendiğiniz cihazınızdan kişisel hiçbir işlem yapmayın ve güvendiğiniz bir anti-virüs programı çalıştırın.