İnsan Bedeni Üzerinden Veri İletilebiliyor

Veri iletmek için herhangi bir kablosuz ağa ihtiyacınız olmadığını söylesek, hatta vücudunuzu kullanarak veri iletebileceğinizi söylesek, ilginizi çeker miydi?

İnternet veya Bluetooth üzerinden parolalarınızı yollamanın artık güvenli olmadığını biliyoruz. Bu yüzden araştırmacılar sadece insan bedenini kullanarak parolaların iletilmesini sağladı.

Washington Üniversitesi araştırmacıları sonunda insan bedenini kullanarak hassas bilgilerin aktarılmasını başardı. Araştırmacılar, parolalar ve diğer kimlik doğrulama yöntemlerinin parmak izi sensörleri aracılığı ile akıllı telefonlara ve dokunmatik yüzeylere aktarılmasını sağladı.

Bunun anlamı, böyle bir teknolojiyi şu an kullanamaya başlarsanız en azından bir süreliğine güvendesiniz. Ama bio-hacker gibi bir kavram olduğunu da unutmamak gerek. Wi-Fi ya da Bluetooth gibi bir ileticiye ihtiyacınız olmaması tamamen güvende olduğunuz anlamına gelmez. Yine de şu an kullandığımız ileticilerden daha kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.

Nasıl Çalışıyor?

Bahsi geçen teknolojinin kulağa oldukça karmaşık geldiğine eminiz. Fakat araştırmacılar bunu anlaşılabilir şekilde anlatmaya çalışmışlar.

Araştırmacılar denemelerinde bir elektronik kapı ve bir iPhone kullandılar. Yani kullanıcı içerisinde parola gibi bilgilerin bulunduğu bir iPhone kullanacak. Bahsi geçen parola parmak izi formunda olabilir. Şimdi elektronik kapının açılması için parmak izinize ihtiyaç duyduğunu düşünelim. Şu an kullanılan geleneksel yöntemde parmak izinizi algılamak için bir parmak izi sensörü bulunur ve parmağınızı üzerine koyduğunuzda parmak izinizi okur. Sonrasında okunan parmak izinin verisi bir sinyal aracılığı ile kapıya iletilir ve kapı açılır. Fakat gönderilen bu sinyal araya girilerek istenmeyen kişiler tarafından alınabilir.

Bahsi geçen teknolojide sinyalin iletilme aracı hava değil insan bedeni oluyor. Yani kapıyı açmak için hem iPhone’u hem de elektronik kapıyı tutuyor olmanız gerekiyor. Aksi takdirde sinyal yerine ulaşmayacaktır.

image-body-data-tech

Sinyal vücudunuzdan geçerken aynı anda hareket edebileceğinizi de belirtmek isteriz. Ayrıca fiziksel ağırlığınız, boyunuz gibi faktörler sinyalin iletilmesinde herhangi bir değişiklik yaratmıyor.

Denemelerin yapıldığı iPhone ve Lenovo laptopların dokunmatik sürücülerinde saniyede 25 bit – 50 bit arası bir hızla veri transferi yapılabilir. Bu alıcıların sabit olması da gerekmiyor, alıcılar her yerde olabilir. Tek gereksinimi kullanıcının bedeniyle temas halinde olması.

Peki, bu ne işimize yarayacak diye düşünüyor olabilirsiniz. Evet, bu teknikte %100 güvenli değil fakat günümüz gelişen teknolojisinde %100 güvenli bir teknik bulmak şu an için mümkün değil. Fakat bu teknolojinin sağlık sektörü gibi alanlarda hem çalışanlara hem de hastalara daha hızlı erişim sağlayabileceğini düşünebiliriz. Daha birçok alana uygulanabileceği gerçeğini de unutmamak gerek.

Kaynak: hackread.com