Siber Güvenlik Farkındalık Ayı

Her Ekim ayında ABD tarafından düzenlenen Siber Güvenlik Farkındalık Ayı (NCSAM) hükümet ve endüstri arasındaki işbirliğini pekiştirmeyi ve herkesin kendi bilgi güvenliğini sağlayabilmesi için gerekli kaynaklara sahip olduğundan emin olmayı hedeflemektedir. 2016 yılı Siber Güvenlik Farkındalık Ayı’nın 13. Yılıdır.

Beyaz Sarayın da verdiğini destekle, siber güvenlik oldukça popüler bir konu haline gelmiştir. Daha spesifik olmak gerekirse, Beyaz Saray, elektronik cihaz kullanan herkesin siber güvenliğine odaklanmış durumdadır.

Ayrıca NCSAM 2016, STOP. THINK. CONNECT. kampanyasının aynı zamanda altıncı yılına eşlik etmektedir.

Her hafta farklı konuklara ve etkinliklere ev sahipliği yapacak olan bu olay, özellikle Amerika’da herkes tarafından bilinmekte ve takip edilmektedir.

Diğer ülkelerinde farkındalığının artması açısından Google tarafından bir adım atıldı. Bu ay içerisinde Google ana sayfasının alt kısmında “güvenliğe 2 dakika ayırın” şeklinde minik bir uyarı görebilirsiniz. Bu uyarıya tıkladığınız zaman Google kullanıcı bilgilerinizi girerek, kendi hesabınızın güvenlik kontrolüne başlıyorsunuz.

cyber-security-month-siber-güvenlik-ay(/content/images/2016/10/google-guvenlik-1.jpg)

Google bu kontrolleri oldukça kullanıcı dostu bir arayüz ile sunuyor. Sadece birkaç basit adımla prosedürü oldukça hızlı bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz. Bu adımlar içerisinde hesabınıza yakın zamanda giriş yapan cihazları görüntüleyebildiğiniz gibi, Google hesabınıza erişim izni verdiğiniz uygulamaları ve sahip oldukları izinleri de görebilirsiniz.

Son zamanlarda Türkiye’de de gelişen bir alan olarak sayılan siber güvenlik, farkındalık seviyesinin artması ile tam bir sektör haline gelebilecek. Özellikle son kullanıcıların bu konu hakkında bilinçlenmeleri, siber güvenlik açısından oldukça faydalı bir gelişme olacaktır. Eğitimler hakkında bilgi almak için Cyberage web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.