Çoğu Küçük İşyeri Siber Saldırılara Karşı Hazırlıksız

Yapılan araştırmada küçük işyerleri ve şirketlerin ortalama %78’inin siber saldırılara karşı bir hazırlığı olmadığı belirlendi. Üstelik yarısından fazlası en az bir çeşit siber saldırıya maruz kalmış durumda.

Daha önce saldırıya uğramış işyerleri ve şirketler, saldırıdan sonra kaybettiklerini toparlamanın bir aydan uzun sürdüğünü belirtti. Buna rağmen henüz herhangi bir siber saldırıya uğramamış yerler, siber saldırı geldiği takdirde bir aydan kısa sürede toparlanabileceklerine inanıyor. Yapılan araştırma Amerika’da 300 çalışandan daha az çalışana sahip işyerleri ve şirketleri kapsayacak şekilde yapıldı. Çevrimiçi olarak yayınlanan bu anket siber güvenlik konusunda küçük işyerleri ve şirketlerin ne kadar zayıf olduğunu gözler önüne seriyor.

Siber suçlular küçük işyerleri ve şirketlerin kolay hedefler olduğunu fark etmeye başladı. İşte bu yüzden şu anda içinde bulunduğumuz siber güvenlik farkındalık ayı içerisinde küçük işyerleri ve şirketlerinde bilinçlendirilmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

Her geçen yıl siber saldırıya uğramayacağını düşünen küçük işyerleri ve şirketlerin sayısı artmakta. Geçen yıla oranla yaklaşık olarak %5 artış gösteriyor. Bu sebepten dolayı küçük işyerleri ve şirketler siber saldırılara karşı bir korunma planı yapmamakta ısrarcı oluyor.

Fakat yine de ankete katılanların %68’i siber saldırılar konusunda endişeli ve bu konuda bir şeyler yapmaya hevesli. Hatta bunların %54’ü de siber saldırıya maruz kalmış işyerleri. Bu saldırılar sırasıyla şöyle:

  1. Bilgisayar virüsü (%37)
  2. Casusluk yazılımları (%20)
  3. Trojan (%15)
  4. Hack (%11)
  5. Sisteme nereden geldiği belirlenemeyen girişler (%7)
  6. Güncellemesi yapılmamış yazılım sorunları (%6)
  7. Veri sızdırma (%6)
  8. Ransomware (%4)

Kaynak: securitymagazine.com