Londra’ya Büyük Ransomware Saldırısı

Londra’nın resmi turizm sloganı “Dünyayı gör. Londra’yı ziyaret et”. Görünüşe bakılırsa siber suçlular bu ziyareti ülkenin finansal merkezi olan Londra’ya ransomware saldırıları ile gerçekleştiriyor.

Londra, Birleşik Krallığın finansal merkezi ve kimse bunu inkar edemez. Dolayısıyla Londra’da çalışanlar ransomware tehdidi olduğunu öğrendikten sonra bu kesinlikle endişe edilebilecek bir olay haline geldi.

İsmi alanla ilgilenen herkes tarafından bilinen bir güvenlik şirketi olan Malwarebytes, Londra’da çalışan kişilerin bir siber saldırıya maruz kaldıklarını belirledi. Ransomware ismi verilen bu saldırı, kurban bilgisayarındaki verileri kilitler ve açılması için para talep eder. Kurban saldırıya maruz kaldıktan sonra, saldırgan kurbanla iletişime geçip para isteğinde bulunur.

london-banks

Bu durumda genelde istenilen para takip edilemediği için bitcoin olarak istenir. Ödeme yapıldıktan sonra saldırgan kilitlediği verileri açmak için gerekli olan şifreyi kurbana gönderir ve bu şekilde verilere tekrar erişim sağlanabilir.

Malwarebytes’ın açıklamasına göre, Londra’da ki çalışanlar Avrupa’da ki diğer ülkelerdeki çalışanlara oranla bu tarz bir saldırıya daha çok maruz kalıyor. Bunun ana sebebi olarak ise Londra’nın finansal merkez olması gösteriliyor.

Malwarebytes’ın CEO’su Marcin Kleczynski, özellikle Londra’da ki bankaların bu tarz bir saldırıya maruz kalmaktan korktukları için bitcoin depoluyorlar. Yani bu tarz bir saldır geldiğinde ödemeyi yapmaya şimdiden razılar.

Birkaç banka ile görüştüm ve çoğu 50-100 kadar bitcoini bünyelerinde bulunduruyorlar. Eğer bir ransomware saldırısına maruz kalırlarsa verilerini hemen geri alabilmek için hazır bekliyorlar.

Bir siber güvenlik firması Avrupa’da en çok saldırı veya tehdit alan ülkeleri tespit edebilmek için bir yıl boyunca yapılan saldırıları gözlemledi. Sonucunda ise Londra’nın 10.500 adet ransomware saldırısı aldığı belirlendi. Bu rakam ise listedeki 2. en çok saldırı alan Manchester’dan %670 daha fazla.

Londra’da bulunmuyor olmanız, böyle bir saldırıya maruz kalmayacağınız anlamına gelmiyor. Daha önce 8 Adımda Ransomware’den Korunun başlıklı bir yazı yayınlamıştık. Yazıyı inceleyerek kendinizi nasıl koruyabileceğinize dair fikir edinebilirsiniz.

Kaynak: hackread.com