Ücretsiz Wi-Fi Ağları Güvenli Değil

Bir Wi-Fi teknolojisi şirketi olan Xirrus ve siber güvenlik uzmanı olan Morgan Wright tarafından yapılan ankete göre insanların %91’i ücretsiz Wi-Fi ağlarının güvenli olmadığını biliyor fakat yine de kullanıyor.

Yayınlanan raporda çarpıcı rakamlar bulunuyor. Mesela 2015 yılına göre ücretsiz Wi-Fi ağlarını kullanan kişilerin sayısı %48 artmış. Bu rakam oldukça büyük bir rakam ve siber güvenliğin öneminin artması gereken günümüzde aslında ne kadar gerilediğini gösteriyor. Yine de farkındalığın biraz var olduğu gözlerden kaçmıyor. Çünkü ücretsiz Wi-Fi ağlarına bağlanan kişilerin %70’i daha iyi ve güvenli bağlantı için otellerini değiştirmeye hazır. Fakat ücretsiz bir ağa bağlı kalma isteği veya zorunluluğu güvenlik endişelerini de gün yüzüne çıkarıyor.

Ücretsiz Wi-Fi ağını kullanan kullanıcıların çoğu siber tehditlerden haberdar olduğunu söylerken %30’unun ransomware ile ilgili hiçbir fikrinin olmaması oldukça şaşırtıcı.

Rapor siber güvenliğin ne kadar ihmal edildiğini gözler önüne seriyor. Çünkü ücretsiz Wi-Fi ağlarına bağlanan kişiler sadece internette gezinmekle kalmıyor aynı zamanda kişisel bilgilerini, şifrelerini girmeleri gereken uygulamaları da kullanıyor. Örneğin kullanıcıların bir kısmı ücretsiz Wi-Fi ağları üzerinden bankacılık işlemlerini yapıyor.

Yayınlanan rapor kurumsal yerlerin güvenliğinin de ne kadar ihmal edildiğini gösteriyor. Mesela kurumsal yerlerdeki personellerin %46’sı herhangi bir siber güvenlik eğitimi almadığını belirtiyor. Ayrıca %26’sı bu konu hakkında eğitim almadığı gibi herhangi bir uyarı, tavsiye almadığını söylüyor.

image-graph-cyber-security