Okullarda Elektronik Cihaz Kullanımı Güvenli mi?

Çoğu eğitim kurumu günümüzün insanlığa sağladığı teknolojik gelişmeleri eğitim programlarına entegre etmek için uğraşıyor. Fakat bunlar için çalışmalar yapılırken güvenlik konusu göz ardı ediliyor.

Apple merkezli bir güvenlik çözümleri sağlayıcısı olan SecureMac, okul tarafından dağıtılan ve kullandırılan tabletlerin öğrencilere ve/veya okula ne gibi problemler yaşatabileceği ile ilgili bir araştırma yaptı. Aşağıda bu 5 sorunu ve çözümlerini bulabilirsiniz.

Okulların karşılaştığı bir sorun: Cihazların güvenli bir şekilde dağıtılması ve yönetilmesi

Böyle cihazlar dağıtan okulların uygulama yüklemek, güncellemeleri yüklemek ve kurmak, kayıp cihazların yerini belirlemek gibi bazı işler için merkezi bir sistem kullanmaları gerekiyor. Ayrıca yine bir güvenlik önlemi olarak bahsi geçen bu sistem öğrencilerin veya yetkisi olmayan kişilerin bağlanabileceği bir ağ üzerinde bulunmamalıdır.

Bu sorunu çözmek için güvenilir bir cihaz yönetimi sistemi satın alınabilir. Böyle sistemler genellikle cihazları uzaktan kontrol etmeye, çalındığında veya kaybolduğunda uzaktan kullanılamaz hale getirmeye yarayan güzel hizmetler sunuyorlar. Ayrıca güvenlik önlemi olarak yine öğrencilerin bağlandığı okul internet ağı izlenmeli ve şüpheli hareketlerde gereken işlemler hızlıca gerçekleştirilmeli. Öğrenci cihazlarının jailbreak gibi durumlara maruz kalmadığından emin olmak için düzenli fiziksel kontroller gerçekleştirilmelidir.

Okulların karşılaştığı bir sorun: Öğrencilerin dijital ortamdaki gizliliğini korumak

Elektronik ortamda eğitim veren kurumların hepsinin birinci önceliği öğrencilerinin dijital ortamdaki gizliliğini korumaktır. Zaten cihazların uzaktan kontrol edilebildiği hizmetlerde de eğitim kurumları öğrencilerin yaptıklarını izlemiyorlar. Eğer böyle bir şey yapılması gerekirse üçüncü parti uygulamalarla yapılabiliyor. Ayrıca okullar sadece öğrencilerin doğum günleri, adresleri gibi kişisel bilgilerini korumamalı, aynı zamanda öğrencilerin okula teslim ettiği ödevler, projeler ve öğrencilere verilen notlar gibi bilgiler de korunmalıdır.

Bu sorunun yaşanmaması için yapılabilecek şeyler elbette mevcut. Öncelikle okulun elektronik cihazları kontrol etmek için satın aldığı üçüncü parti uygulamaların gizlilik politikalarını sık sık kontrol etmeli ve öğrenci gizlilik ilkeleriyle uyumlu olduğundan emin olunmalı. Ayrıca eğer öğrencilerin kendilerine bizzat bir cihaz verilemiyor ve okuldaki cihazların ortak kullanılması bekleniyorsa, bu cihazlarda çoklu oturum sistemi kullanılmalı ve her öğrenci kendine ait bir oturuma sahip olmalı.

Okulların karşılaştığı bir sorun: Uygulama güvenliği ve zararlı yazılım

Eğitim müfredatının bir parçası haline getirilecek uygulamalar ve dijital kaynaklar seçilirken dikkatli olunmalı. Seçilen uygulamaların ve kaynakların güvenlik konusunda yeterli olup olmadığı kontrol edilmeli. Ayrıca bu uygulamalar ve kaynaklar öğrenci cihazlarına kurulmadan önce kapsamlı bir zararlı yazılım ve virüs taramasından geçirilmeli.

Öğrencilerin kullandığı uygulamalar veya kaynaklarla ilgili bir problem yaşadıklarında bildirebilecekler bir birim olmalı. Bu birim herhangi bir sorunla karşılaşıldığında gerek birlikte çalıştıkları üçüncü parti uygulamalarla iletişime geçmeli veya cihazı kendileri düzeltebilecek elemanlara sahip olmalıdır.

Öğrencilerin karşılaştığı bir sorun: Siber zorbalık ve taciz

Eskiden okul bahçelerinde veya okul çıkışlarında öğrencilerin karşılaştığı bir sorun olan zorbalık ve taciz, artık 7/24 durmadan maruz kalabilecekleri siber zorbalığa dönüşmüş durumda. Ayrıca bu tip bir olay eskiden fiziksel olarak maruz kalınana göre daha zor tespit ediliyor. Bu konu hakkında öğrencileri bilgilendirmek ve onlara rehberlik etmek oldukça önemli.

Bu sorunun kesin olarak bir çözümü elbette olamaz. Çocuklar ve gençler internetteyken her türlü insanla karşılaşabilir. Bu konuda öğretmenler ve okul yönetimi velileri ve öğrencileri bilgilendirmelidir. Karşılaşılan herhangi bir illegal durumda gerekli devlet birimleriyle iletişime geçilmelidir.

Öğretmenlerin karşılaştığı bir sorun: Öğrencilerin uygunsuz içeriğe erişimini kısıtlamak

Teknolojiyle iç içeyken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri uygunsuz içerik ve uygulamalar. Tabi teknolojiyi kullanan okullarda da en büyük sorun sınıf içerisinde öğrencilerin uygunsuz içeriklere ulaşmasını engellemek. Bu tür bir uygulama için okulun internet ağına kurulabilecek üçüncü parti hizmetler var fakat öğrencilerin bu cihazları evde de kullanabilecekleri düşünülürse kesin bir çözüm sayılmıyor.

Bu sorunun çözümü için, okul içerisindeyken sadece okul ile ilgili içeriklere ulaşılması için üçüncü parti hizmetlerden yararlanılabilir. Ayrıca internet tarayıcısından erişilebilecek web siteleri de önceden belirlenebilir. Evde kullanılan cihazların uygunsuz içeriklere erişememesini sağlamak kısmen ebeveynlerin elinde. Evde de ebeveynler tarafından uygulanacak içerik filtreleme özellikleri ile öğrenciler uygunsuz içeriklerden ve uygulamalardan uzak tutulabilir. Öğrencilerin ücretsiz Wi-Fi alanlarında da okuldan aldıkları cihazı kullanma ihtimali elbette bulunuyor. Bunu engellemek için ise öğrencilere bilgilendirme amaçlı bir konuşma yapılabilir ve bilmedikleri ağlara bağlanmamaları gerektiği söylenebilir.