İngiliz Hastanelere Siber Saldırı

Bir virüsten kaynaklandığı sanılan sorun nedeniyle İngiltere’de ki bazı hastanelerde rutin operasyonlar ve hasta randevuları iptal edildi.

Etkilenen hastanelerde muayene olmak isteyenler ve daha birçok hasta bu durumdan dolayı mağdur oldular. Hastanelerin isimleri ise şöyle: Northern Lincolnshire & Goole (NLAG) NHS Foundation Trust ve United Lincolnshire Hospitals Trust.

Şimdiye kadar açıklanan rakamlara bakılırsa Lincoln bölgesinde 20 operasyon ve Boston bölgesinde de 15 operasyon iptal edilmiş.

NLAG tarafından yapılan açıklamada, hastanelerin acil servis hizmetlerinin devam ettiği belirtildi.

image-goole-hospital

Hastanelerin bazı bölümleri de acil servis gibi hala hizmet vermeye devam ediyor. Bu bölümler, kadın doğum, kemoterapi, odyoloji, pediatri, jinekoloji, psikolojik destek birimleri ve laboratuvar servisleri.

Ayrıca problem yaşıyor olsalar da NLAG endoskopi bölümünü de hizmete sokmaya çalıştığını açıkladı.

Etkilenen hastanelerin hepsinin bilgisayar sistemleri birbirleri ile bağlantılı. Dolayısıyla sadece bir hastane değil, zincirleme şekilde birçok hastane aynı sorunla karşı karşıya.

Hastanelerin çalışan bölümlerinin açıklandığı konuşmada hastalara da bir uyarı geldi.

İşleyen bölümlerimiz hariç diğer bölümlerde randevuları olan hastalarımız bizden aksini söylediğimiz bir telefon almazlarsa randevularının iptal olduğunu varsayabilirler.

Hastanede çalışan personellerin açıklamalarına göre hastane sistemlerinde hasta bilgilerine ulaşmak mümkün fakat bu işlem oldukça yavaş. Şu anda sistemler çok yavaş olduğu için hastane içinde birbirlerine veri gönderemeyen personeller her seferinde belgeyi yazdırıp, elle iletmek zorunda kalıyor. Sorun çözülene kadar hastanelerin 3 ile 5 gün olacağı tahmin edilen bir süre zarfında hizmet veremeyeceği açıklandı.

Kaynak: bbc.com