Elektronik Oylama Makineleri Hacklenebilir mi?

Amerika’da ki seçimlere bu kadar az vakit kala, elektronik oylama makinelerinin güvenliği kaygılara yol açmaya başladı.

Çoğu ülkenin aksine, Amerika’nın birçok eyaleti kağıt oy pusulaları yerine elektronik oylama makineleri kullanıyor. Böyle kritik seçimlerde teknolojiye güvenilmesi de oldukça zor.

Bahsi geçen oylama makinelerinin bir bilgisayar kodundan ibaret olması ve hacklenebilir olması yaklaşan Amerika seçimlerinde şüphe duyulmasına yol açıyor. Mesela bir Princeton profesörü, kullanılan makinelerin yedi dakikada hacklenebileceğini göstermişti. 12 Nisan 2015’te Virginia Seçim Kurulu AVS WinVote dokunmatik ekranlı oylama makinelerinin kullanımını engellemişti. Çünkü bu makineler kolayca hacklenebiliyordu, üstelik saldırganın fiziksel olarak makineye yakın olması bile gerekmiyordu.

Bunlara ek olarak bu makinelerin tek sorunu siber güvenlik değil. Aynı zamanda elektronik bir makine olduğu için yazılımsal veya donanımsal sorunlar da çıkarabilir. Daha önce böyle sorunlar da yaşanmıştı. Mesela 2006’da toplam 18.000 adet oy çıkması gereken bir sonuçtan 363 oy çıkmıştı. Başka bir olayda da Arkansas belediye başkan adayı kendisine oy vermesine rağmen seçimden 0 oy ile çıkmıştı.

image-electronic-voting-machines

Bu yıl yapılacak seçimlerde kullanılması beklenen makineler oldukça eski. Hatta bazılarının 15 yıllık makineler olduğunu da belirtmek gerekiyor. Makinelerin bir kısmı Windows XP çalıştırırken, bazıları ise Windows 2000 çalıştırıyor. Oylama makinelerini üreten firmaların bazıları sektörden çekildi, dolayısıyla yedek parça bulmakta zorlaştı. Bunun gibi aksilikler dolayısıyla bu makinelerin açıklarının bulunması ve kullanılması oldukça kolay. Ayrıca dediğimiz gibi tek sorun hacklenebilir olması değil, sistemin çökmesi de mümkün.

Tanınmış bir bilgisayar güvenlik uzmanı olan Bruce Schneier’in açıklaması ise şöyle:

Elektronik oylama makineleri seçmen tarafından doğrulanacak bir kağıt çıktısı verebilir. Yani elektronik oylama makinesi seçim işlemi tamamlandıktan sonra, seçmenin alabileceği bir kağıt yazdırması gerekiyor. Çıkan bu kağıt seçmen tarafından eve götürülemez, orada bir sandığın içine atılması gerekir. Bu yöntemin iki amacı var. Birincisi seçmenin oyunu doğrulamasına yardımcı olur. İkinci olarak ise makinede çıkabilecek herhangi bir problem sonrasında elle sayılabilecek oylar da bulunacak.

Makinelerin hacklenebileceği veya manipüle edilebileceği gerçeğine dönersek, bu işlemin hem makine üreticileri tarafından, hem de kötü niyetli kişiler tarafından yapılabileceğini varsayabiliriz. Bu makinelerde yapılan oylamaların sayım kısmı halka açık yapılmadığı için, üretici firmanın makinedeki birkaç kodu hızlıca değiştirip değiştirmediğini bilemeyiz.

Yapılan seçimlerin kimin kime oy verdiği kısmı hariç tamamen şeffaf olması gerekmektedir. Dolayısıyla kullanılan makinelerde yapılan sayımlarda halkın güvenini kazanmak için şeffaflığa önem vermeleri gerekmektedir. Yaklaşan Amerika seçimlerinde bu makinelerin kullanılması ise ne kadar doğru bilinmiyor.

Kaynak: hacked.com