Çin’de Sıkı Siber Yönetim

Çin sıkı sansür politikalarıyla gündemden düşmeyen 1.35 milyar nüfuslu kocaman bir ülke. Özellikle yabancı şirketlerin işini zorlaştıran bu sansür politikası şimdi daha da ileri gidiyor.

Şimdi Çin hükümetinin onayladığı yeni ve tartışma konusu olan siber güvenlik yasaları zaten var olan sıkı denetimi ve sansürü daha da arttırıyor. Spesifik olmak gerekirse teknoloji ile ilgilenen firmaların çoğu işlerini yapmaya yetecek yetkiye bile sahip olmayacak.

Pazartesi günü kamuoyuna sunulan yeni yasa 2017 yılının Haziran ayında yürürlüğe girecek. Yapılan açıklamada onaylanan yasanın siber saldırıların ve terörizmin önüne geçmek için onaylandığı söyleniyor. Fakat işin aslına bakıldığında veri yerelleştirmesi, gerçek isim kullanma zorunluluğu ve gözetim gibi birçok istek bulunuyor.

Kabul edilen yasa, mesajlaşma uygulamalarını ve internet operatörlerini müşterilerinin gerçek isimlerini talep etmeye zorluyor. Bu da kullanıcıların çevrimiçi gizliliğini kısıtlıyor.

Sunulan bu yasa, internet kullanıcılarının bilgilerini ve verilerini ülke sınırları içinde depolamayı da öneriyor. Benzer bir yasa Rusya tarafından yabancı teknoloji firmalarına da uygulanıyor.

Çin İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ise önerilen bu yasanın siber güvenliğe veya internet sağlayıcılarına hiçbir katkı sağlamayacağını, aksine hükümetin vatandaşlar üzerindeki gözetimini ve sansürünü arttıracağını savunmakta.

Bu yasa Çin’in internet sağlayıcıları üzerinde ve tabi ki vatandaşlar üzerinde büyük bir baskı yaratacak. Yasa tasarısı ilk sunulduğunda gerek yurt dışından gerek kendi vatandaşlarından gelen eleştirilere rağmen Çin hükümeti yasa üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan kabul etmiştir.

Yasa yürürlüğe girdikten sonra, konu ile ilgili bütün şirketler Çin hükümetine yasaklı olan içerikleri ve web siteleri kapatmak/ulaşımı engellemek için “teknik destek” adı altında yardımcı olmaya zorlanacak. Bu “teknik destek” kısmının yasada açıkça tanımlanmamış olması ise akla birçok soru getiriyor.

Yine aynı yasaya göre şirketler ve ağ operatörleri her türlü siber güvenlik olayını hükümete rapor etmeli ve veri sızdırma olaylarında tüketicileri bilgilendirmelidir.

Yasanın en göze çarpan kısımlarından biri ise “Sosyalist sistemi devirmek”, “Ekonomiyi veya üretim düzenini bozacak yanlış bilgiler yaymak” ve “ulusal birliği bozmaya çalışmak” gibi olaylar suç teşkil eden eylemler olarak kategorize edilmesidir.

Yasanın bu gereklilikleri ve zorunlulukları internet kullanıcılarını da internet sağlayıcılarını da büyük bir endişeye sürüklüyor. Zaten hükümet tarafından sıkı bir şekilde sansürlenen internet, daha ne kadar sansürlenebilir ve kısıtlanabilir sorusu şu sıralar herkesin kafasını meşgul ediyor.

Kaynak: thehackernews.com