Apartmana DDoS Saldırısı

DDoS saldırıları sadece web sitelerine yapılacak diye bir kaide yok. İşte bu haberimizde saldırganların Finlandiya’da ki bir apartmanın ısıtma sistemlerine gerçekleştirdiği DDoS saldırısından bahsedeceğiz.

Olay Finlandiya’nın 60.000 nüfusuyla küçük bir şehri olan Lappeenranta’da gerçekleşti. Genellikle bu şehir gayet sessiz ve sakin. Ayrıca Kasım ayında oldukça soğuk bir havayla karşı karşıya kalan bir şehir. Dolayısıyla bu soğuk havada apartman sakinleri ısıtıcıyı çalıştırmak istediklerinde başarılı olamayınca bir şeylerin ters gittiğine dair ilk işaret alınmıştı.

Geçtiğimiz hafta sonu Lappeenranta’da bulunan 2 apartman ısıtma sistemlerinin çalışmamasından dolayı soğuk havaya karşı savunmasız kaldı. Ancak işin asıl ilginç kısmı, sorun ısıtma sistemlerinin bozuk veya kapalı olmasından kaynaklanmıyordu. Sorun ısıtma sistemlerine yapılan DDoS saldırısından kaynaklanıyordu.

Saldırının gerçekleştiği iki bina da Valtia adlı bir servis sağlayıcısından hizmet alıyordu. Valtia’nın CEO’su yaptığı açıklamada iki binanın da ısıtma ve sıcak su sistemlerinin DDoS saldırısı yüzünden yeniden başladığını fakat yeniden başladıktan sonra sonsuz bir döngüyle yeniden başlamaya devam ettiği için hizmet veremediğini açıkladı.

İyi haber ise ısıtıcıların çalışmayı durdurduğu gün Lappeenranta’da hava çok soğuk değildi. Genellikle kış mevsiminde -25 dereceye kadar soğuduğunu düşünürsek, apartman sakinleri oldukça şanslı.

Valtia bu sorunu çözmek için gerekli işlemleri hemen başlattı ve ısıtıcıların kısa sürede tekrar devreye girmesini sağladı. Genellikle web sitelerine yapılan DDoS atağının bu seferki hedefinin bir apartman olması kulağa ilginç geliyor olabilir. Saldırının sebebi olarak Valtia’nın kış mevsiminden önce sistemlerinin güvenliğini arttırması olarak düşünülebilir. Genellikle saldırganlar başarılması zor denen şeyler üzerinde çalışmaktan hoşlanıyor.

Bu olaydan sonra etkilenen bina dışındaki diğer binalarda bulunan ısıtıcıların üreticileri ve yazılımcıları güvenlik önlemlerini arttırmak için çağrıda bulundular ve üzerinde çalışmaya başladılar.

Kaynak: hackread.com