Facebook Dark Web’ten Parola Satın Alıyor

Güvenlik açıkları günümüzde çok sık yaşanıyor fakat Facebook gibi bazı şirketler diğerlerine nazaran daha güvenli kalmayı başarabiliyor. Facebook’un güvenliği sadece harika güvenlik takımıyla ilgili değil. Görünüşe göre Facebook kullanıcılarının güvenliğini korumak için kendi yolunu izliyor.

Facebook’un CSO’su Alex Stamos Lizbon’da düzenlenen web zirvesinde Facebook’un kullanıcılarının güvenliğini korumak için Dark Web’te satılan parolaları satın aldığını açıkladı. Bunu yapmalarının amacının Facebook’ta dahili olarak bulunan güvenlik özellikleriyle kendisini koruyamayan veya korumayan kullanıcıların da güvenliğini sağlamak.

Aynı parolaların tekrar tekrar kullanılması internetteki birincil tehlike.

Dark Web’ten parolaları almalarının bir başka sebebi de çalınabilecek kadar kolay olan parolaları belirlemek. Aldıkları parolaları birbirleriyle karşılaştırarak, kullanıcılarını zayıf parolalara karşı uyarabilme imkanına sahip oluyorlar. Yapılan bu geniş çaplı araştırma hesaplanması oldukça zor fakat bir o kadar da faydalı.

Facebook’un satın aldığı veri dökümlerine bakıldığında “12345” gibi basit parolaların sıkça kullanıldığı görülüyor. Bunun gibi basit sayı dizileri veya doğum günleri sizi savunmasız bir hedef yapabilir. Yaptığı bu son hamleyle Facebook’un kullanıcılarını birden fazla yöntemle koruduğu veya korumaya çalıştığı açıkça görülüyor.

Facebook’un Güvenlik Konusundaki Kararlılığı

Alex Stamos’un açıklamasına göre, Facebook mükemmel bir güvenlik sistemi geliştirse bile kullanıcıların bilinçsizliği kendi güvenliklerini sürekli tehlikeye atıyor. Bu sebeple Facebook güvenliğini sağlayamadığı kullanıcıların parolalarını geri almak için birden farklı yollar denemeye devam ediyor.

Görünüşe göre şirket kullanıcılarını güvende tutmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Örneğin Facebook 2 adımda doğrulama yöntemini kullanıcılarına sunuyor. Bu gibi güvenlik özelliklerini kullanmayan kullanıcılarını korumak için farklı yollara başvuran Facebook, kullanıcılarının yakın zamanda bilinçlenmesini, en azından kendilerini koruyabilecek kadar güçlü parolalar seçebilmelerini umuyor.

Kaynak: thehackernews.com