Kulaklığınız Sizi Dinliyor Olabilir

Birilerinin sizi web kameranızdan izliyor olabileceğini biliyor muydunuz? Veya bilgisayarınızda bulunan dahili mikrofonlardan sizi dinleyebileceklerini?

Bu tür olasılıklar herkesi ürperttiği gibi sizi de ürpertmiş olabilir, değil mi?

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg veya FBI direktörü James Comey gibi çoğu kişi web kameralarının üstünü örterek bu gibi sorunları çözebileceğini düşünüyor. Belli bir süreye kadar bu yöntem bir çözüm gibi görünüyordu.

Fakat 2016 yılında bir parça bant sizi koruyamayacak. Bulunan yeni yöntem, siber saldırganların bilginiz olmadan arka planda kulaklıklarınızı mikrofona çevirip sizi dinleyebilecekleri bir yöntem.

Ben Gurion Üniversitesinden bir grup İsrail asıllı güvenlik araştırmacısı, tipik kulaklıkları mikrofona dönüştüren ve tüm konuşmaları tıpkı bir casusluk cihazıymış gibi dinleyen bir malware yarattı.

Speake(a)r Malware kulaklıkları ve mikrofonları bir silaha dönüştürüyor

Kulaklıkları mikrofon olarak kullanmak yıllardır kullanılan bir teknik. Bunun nasıl yapılabileceği konusunda YouTube üzerinde birçok video bulunuyor.

Ancak araştırmacıların başardığı şey bilgisayarınızdaki ses kartının çıkış kanalını (Windows ya da Mac fark etmiyor) giriş sinyaline geçirmek ve ses kaydetmek.

Speake(a)r” olarak adlandırılan zararlı yazılım, bilgisayarın mikrofonu devre dışı bırakılsa veya tamamen yerinden sökülse bile ses kaydetmeye devam ediyor.

İnsanlar gizliliklerinin bu şekilde açığa çıkabileceğini düşünmüyor. Bilgisayarınızın mikrofonunu tamamen sökseniz bile kulaklık kullanıyorsanız sesiniz hala kaydedilebilir.

Speake(a)r, havadaki titreşimleri yakalamak için mevcut kulaklıkları kullanır ve onları elektromanyetik sinyallere dönüştürür. Aynı zamanda ses çıkışlarının dahili işlevini değiştirr ve giriş jaklarını çıkış jaklarına çevirir.

Bu yöntem saldırganın düşük kalitede ses kaydına sahip olmasına olanak sağlar, fakat ses kalitesi düşük olsa bile paranoyak bilgisayar kullanıcılarının ses kaydını yapmasına yardımcı olur.

Aşağıda nasıl çalıştığı ile ilgili bir video bulabilirsiniz.

Kaynak: thehackernews.com