FBI 120 Ülkede 8000 Bilgisayar Hackledi

Yeni yayımlanan mahkeme belgelerine göre, FBI Dark Web’te çocuk istismarı ile ilgili web sitelerinin soruşturulması sırasında 120 farklı ülkede 8000’den fazla bilgisayara tek bir emir ile saldırı düzenledi.

Yapılan bu hack yüksek profilli çocuk istismarı Playpen davasıyla ilgili ve şu ana kadar bilinen en büyük kolluk kuvvetleri hackleme kampanyası olarak geçiyor.

Olayın gerçekleşmesini sağlayan emir Şubat 2015’te FBI’ın Playpen’i ele geçirmesiyle çıkarıldı. FBI ele geçirdikleri bu siteyi, sitenin ziyaretçilerinin IP adreslerini toplayabilecekleri bir malware yerleştirerek kullandı.

FBI’ın kullandığı malware Ağ Soruşturma Tekniği (NIT) olarak biliniyor. Malware Playpen’de ki belirli konuları ziyaret eden kullanıcıların bilgisayarlarına girmek için en az 13 gün boyunca kullanıldı ve daha sonra IP adresleri gerekli yerlere iletildi.

Playpen davasında FBI’ın girdiği bilgisayarların bulunduğu ülkeler arasında ABD’nin yanı sıra, Avustralya, Şili, Kolombiya, Avusturya, Danimarka, Yunanistan, İngiltere, Türkiye ve Norveç bulunuyor.

Bundan önce açıklanan bilgiler dışında, FBI saldırılarının daha geniş boyutlarda olduğunu, yaklaşık 120 farklı ülkede 8000’den fazla bilgisayara aynı saldırının gerçekleştirildiği açıklandı.

Playpen davasıyla ilgili birçok tartışma vardı. Bunlardan en çok konuşulanı ise dava dahilinde bu büyük saldırı iznini veren ABD Sulh Hakimi Theresa C. Buchanan’ın böyle bir izin vermeye yetkisi yoktu. Gerçek şu ki, Theresa C. Buchanan gibi hakimlerin yetkisi kendi bölgeleri dışında emir vermeye yetmiyor.

İlerleyen günlerde bu tip davalarda daha çok yetkiye sahip olabilmek için FBI’ın siber kuvvetlerinin yetenekleri çoğaltılacak. Bu tip bir gelişme yaşanırsa ABD’nin ilerleyen günlerde elindeki güçleri siber saldırı yöntemlerini geliştirmek için kullanacağı düşünülüyor.

Kaynak: thehackernews.com