Sahte Kimlik Satan Emekli Polis

ABC’nin haberine göre, eski bir Avustralya polis memuru darknet’te sahte kimlik satmakla suçlanıyor.

Bahsi geçen kişi Castlemaine’den 44 yaşındaki James Goris. Yapılan araştırmalara göre Goris 2010 yılına kadar polis memuru olarak görev yapıyordu.

Yayımlanan raporlara göre Goris sahte federal polis kimlik kartları, denizcilik ve havacılık güvenlik geçişleri ve bilgisayar donanımları satıyordu. Satılan bu kimlikler ve donanımlar Avustralya Post aracılığı ile alıcılara gönderilecekti. Alıcılara vaat edilen şey ise polis merkezlerine kolay erişim sağlamaktı. Bu suçlamalar Goris tarafından mahkemede reddedildi.

Polise göre 44 yaşındaki Goris ateşli silah ve polis telsizlerinin de satış reklamlarını yapıyor. Her ne kadar bu tarz suçlamalar yapılsa da dedektifler henüz bu eşyaların varlığını kanıtlayamadılar. Goris’in avukatı bu eşyaların asla satın alınmadığını, sadece daha fazla alıcı ekmek için kullanıldığı yönünde bir savunma yaptı.

Bitcoin karşılığında Alphabay’de satıldı

Goris darknet’te bulunan AlphaBay sitesinde bu eşyaları bitcoin karşılığında sattı. Polisler bu siteyi “Suçlular için eBay” olarak tanımlıyor.

Goris’in sahte polis kimliklerini AlphaBay’de satmasını oldukça “korkutucu” bulan mahkeme, aynı zamanda bu suçların çok ciddi ve üzerinde düşünülmüş suçlar olduğunu belirtti.

Ya polis rozetleri yanlış kişilerin elindeyse derken aşırı tepki vermiyoruz.

Eski polis memurunun bir sonraki duruşması Şubat 2017’ye ertelendi. Goris’in nasıl yakalandığına dair henüz bir bilgi yayımlanmadı. Fakat geçtiğimiz yıllarda da Avustralya polisi darknet üzerinden suç işleyenleri yakalıyordu. Her ne kadar yakalansalar da darknet üzerinden uyuşturucu, silah, sahte belge, sahte para gibi şeyler satılmaya devam ediyor.

Kaynak: hacked.com