2017’de Bu Siber Tehditlere Dikkat!

2016 yılını neredeyse geride bıraktık, fakat siber suçlular hala hazırda bekliyorlar.

2016 yılında yaşanan siber olayların ışığında, önümüzdeki yıl yaşanabileceklerin daha büyük ve ciddi olduğunu ön görebiliriz. Özellikle geçen günlerde bahsettiğimiz San Francisco MUNI’ye yapılan saldırı, ABD’de bulunan işletmelerin ve şirketlerin daha büyük saldırılar için hazırlanmaya başlamasına sebep oldu. Fakat siber güvenlik sadece ABD’nin değil, büyün dünyanın sorunu. Kimse siber saldırılara karşı tamamen güvende değildir.

Siber güvenlik konusunda uzman olan kişiler zaten bir süredir yapılabilecek terörist faaliyetlerini araştırıyorlardı. Yapılabilecek böyle bir saldırı sonucu ülkeler ulusal yapıda para ve itibar kaybedebilir. Her ne kadar uzmanlar konu üzerinde araştırma yapmaya devam etseler de saldırıların nereden ve ne zaman gerçekleşeceğini kimse bilmiyor. Fakat uzmanların önümüzdeki yıl için bekledikleri tehditleri aşağıda bulabilirsiniz.

Geniş Çaplı DDoS Saldırıları

Özellikle finansal kurumlar DDoS saldırılarına karşı savunmasızdır. Yapılan herhangi bir DDoS saldırısının başarılı olması sonucunda, saldırı yapılan yerin bir süreliğine işlevsiz kalacağını da unutmamak gerek. Bilgisayar bilimleri bölümünde online eğitim alan öğrenciler DDoS saldırılarına karşı tamamen aşılamaz bir platform tasarlamak için oldukça istekliler ve üzerinde çalışıyorlar. Fakat henüz sonuca yaklaşabilmiş değiller. Bu durumca başlıca teknoloji enstitüleri, her türlü işletmeyi ve şirketi korumaya odaklanmalıdır.

Siber Terörist Saldırıları

Teknoloji, gelebilecek bir siber terörist saldırısının bir ulusa ne kadar zarar verebileceğini hayal edebilecek kadar ilerledi. Siber teröristler enerji şebekesini kapatabilir, nükleer silahları başlatabilir, tüm interneti kesebilir, hükümete ait gizli operasyonları aksatabilir, devlet bilgisayarlarındaki en üst güvenlik düzeylerine sızabilir ve buna benzer aklınıza gelebilecek birçok kötü şeyi yapabilirler.

Siber terörist saldırıları gerçek bir tehdittir ve her ülkede konunun uzmanları tarafından odak noktası haline getirilmiştir. Her cihaz bir şekilde birbirine bağlı olduğu sürece böyle saldırıların engellenmesi ve verecekleri zararların göz ardı edilmesi pek mümkün görünmüyor.

Gelişen Fidye Yazılımlar

Microsoft’ta bilgisayar bilimleri bölümü okuyan herkes belirli hack tekniklerini öğrenmek zorunda fakat günümüzde fidye yazılımlarının gelişmesi hatta neredeyse baştan yaratılması herkesin dikkatli olmasını gerektiriyor. Bilindiği üzere fidye yazılımlar can sıkıcı biçimde bütün verileri şifreleyerek, açmak için para isteyen bir yazılım türü. Bu da demek oluyor ki, eğer yeni tür fidye yazılımlar kullanılmaya başlanırsa, verileri geri alabilmek için istenen paralar ödenecek. Hatta daha da kötüsü, istenen paranın miktarı bile artabilir.

Siber saldırılar sadece 2017’de değil, teknoloji gelişmeye başladığından beri hayatımızda bulunuyor. Geçmişte de hem özel sektör hem de devlet kurumları bunlara benzer siber saldırılara maruz kaldılar. 2017’nin farkı, bu tehditlerin farkında olup ekstra dikkatli olabileceğimiz yeni bir sayfa olması. 2017 yılına girmeden önce gerekli önlemleri almayı unutmayın.

Kaynak: hackread.com