Carleton Üniversitesine Siber Saldırı

Carleton Üniversitesi fidye yazılım saldırısına maruz kaldı. Saldırganlar şifreledikleri verileri açmak için makine başına 2 bitcoin veya toplamda 39 bitcoin talep etti.

Carleton Üniversitesi (Kanada, Ottawa, Ontario) öğrencileri bilgisayarlarını ve modemlerini kapalı tutmalı çünkü üniversitedeki bazı bilgisayarlar fidye yazılımdan etkilendi. Fidye yazılımlar sistemdeki bütün dosyaları şifreler ve açmak için ücret talep eder.

Salı sabahı üniversitenin IT departmanı kampüs içerisindeki bilgisayarlara erişimin kesildiğini fark ettiler ve ağ sorunlarını gerekçe göstererek personelleri ve öğretim üyelerini uyardılar.

Üniversitenin bilgisayar ve iletişim hizmetleri departmanına göre, Windows tabanlı ve ana ağlara erişebilen bütün sistemler tehlikede.

Aynı zamanda okulun öğrencilerinden biri de bu saldırıdan etkilendi ve şifrelenen verilerinin açılması için bitcoin istendiğine dair üniversitenin ilgili departmanına e-posta gönderdi.

Üniversiteden istenen bitcoin miktarını ilk gören kişi ise okulun öğrencilerinden biri. Okulun bilgisayarlarından birinde çalışmak isteyip, bilgisayarı açtığında her makine başına 2 bitcoin veya toplamda 39 bitcoin istendiğine dair mesajı gördü. 39 bitcoin yaklaşık olarak $38.941 ediyor.

Carleton’un medya ilişkileri sorumlusu Steven Reid, CBC’ye yaptığı açıklamada ayrıntıların hala araştırıldığını ve okulda birden fazla sistemin bu saldırıdan etkilendiğini belirtti. Aynı zamanda üniversitenin durumun ciddiyetinin farkında olmadığını da açıkladı.

Saldırı fark edildikten sonra üniversite öğrencileri ortak ağlara bağlanmamaları konusunda uyarıldı ve ortak bilgisayarların kapalı tutulması söylendi.

IT departmanı tarafından atılan tweet, üniversitenin ders kayıt, bordro giriş ve yönetim sistemleri, e-posta sistemleri gibi birçok önemli sisteminin etkilendiğini gösteriyor.

Tweet

Üniversitenin ana sistemleri bu sorunla mücadele ettiği için, öğrenciler ve öğretim üyeleri günlük faaliyetlerini sürdürebilmek ve verileri belgelemek için kalem kağıt kullanıyorlar. Sorunun ne zaman çözüleceği ise henüz belli değil.

Kaynak: hackread.com