Casus Oyuncaklara Dikkat!

Güvenlik uzmanları 2016 yılında sıkça konuşulan casus kameralardan sonra, bazı oyuncakların da casusluk yapabildiğini ve hem ebeveynler hem de çocuklar için gizlilik ihlali yarattığını savunuyor.

İnternete bağlı akıllı oyuncaklar şu sıralar hem ebeveynler için hem de çocuklar için oldukça popüler durumda. Fakat bu tarz akıllı oyuncakları kullanmak tehlikeli olabilir. Dijital Demokrasi Merkezi tarafından yapılan açıklamada, bu gibi akıllı oyuncakların çocukların mahremiyetini ve güvenliğini tehlikeye attığı açıklanmıştır.

Çocuklarla iletişim kurabilmesi için tasarlanan bir çift akıllı oyuncakta güvenlik açıkladı bulundu. Geçtiğimiz yıl çıkan bir haber, “Hello Barbie” oyuncağının çocuklarla konuşarak onların seslerini kaydettiği ve daha sonra şirketin sunucularına gönderdiği ile ilgili çarpıcı bilgiler ortaya atmıştı.

Hello Barbie’den sonra şimdi de kız çocuklar için tasarlanan “My Friend Cayla” ve erkek çocuklar için tasarlanan “I-Que Intellifent Robot” oyuncakları benzer güvenlik endişeleri yaratıyor. Aslında Federal Ticaret Komisyonunun çocuk savunma bölümü bu oyuncaların tüketici gizliliğine saygı duymadığına dair bir şikayeti bulunuyor. Yapılan şikayet bu oyuncakların çocukların çevrimiçi gizliliğini ihlal ettiğine ve iletişim kurarak bilgi topladıklarına dair maddeler içeriyor.

Oyuncakların çevrimiçi özelliklerinin gereği dışında kullanıldığı ile ilgili ciddi iddialarda bulunuldu. Ayrıca bu oyuncakların üreticisi olan firmalara ve aynı zamanda bu üreticilere ses tanıma sistemi satan üçüncü parti firmalara da gerekli uyarılar yapıldı. Şimdi bu firmaların konuyu derinlemesine araştırmaları bekleniyor.

Şikayet eden birimlere göre, bu iki oyuncak zaten oldukça ürpertici görünüyor. Birde üzerine casusluk yapabiliyor olmaları onları daha da ürpertici hale getiriyor.
Bahsi geçen oyuncaklar internet bağlantısı ve Bluetooth kullanarak çocuklarla iletişim kuruyorlar. Fakat şikayet eden birimler bu özelliğin çok güvensiz olduğunu belirtiyor.

“My Friend Cayla” oyuncağının üretici firması Cayla’nın konuşma özelliklerinin çoğunun çevrimdışı da kullanılabileceğini söyleyerek kendini savundu fakat yapılan araştırmalarda Cayla’nın bilgi aramak için internete ihtiyacı olduğu belirlendi. Cayla oyuncağının tanıtım videosunda kullanılan slogan da bu bilgiyi doğruluyor: “Her şeyi Cayla’ya sorun!”

Çocuklardan toplanan verilerin bir yerlerde tutulduğuna dair iddialar olsada, üretici firmalar kesinlikle müşterilerinin gizliliğini koruyacak politikalar izlediklerini belirtiyorlar.

Bu iki oyuncak 2015 yılının sonlarında piyasaya sürülmesine rağmen, 2016’nın sonlarında hala ilk günkü popülerliklerini koruyorlar.

Kaynak: hackread.com