Bilgisayarınız Üzerinden Para Kazanılıyor Olabilir

Çok yeni bir sanal para birimi olan Zcash (ZEC), siber suçluların yeni para kazanma yöntemi olarak biliniyor. Saldırganlar masum kişilerin bilgisayarlarını kullanarak Zcash kazanıyorlar.

Ekim ayının sonlarında ortaya çıkan Zcash (ZEC) gönderen, alıcı ve gönderilen miktar gibi bilgileri gizleyebildiğinden dolayı Bitcoin’den daha anonim olduğu iddia ediliyor.

Bu özelliği dolayısıyla birçok kişinin, özellikle siber suçluların ilgi odağı haline geldi. Çıktığı ilk birkaç saat içerisinde 1 ZEC yaklaşık olarak $30.000 ediyordu. Bu şimdiye kadar bu çeşit para birimlerinin sahip olduğu en yüksek değer olarak biliniyor. Şu an yazıyı yazarken 1 ZEC’in değeri ise 0.06 BTC veya $49.

Zcash çıktıktan kısa bir süre sonra Kaspersky Lab tarafından yayımlanan bir blog yazısında, siber suçluların şüphelenilmeyecek masum kişilerin bilgisayarlarına zararlı yazılım yükleyip, güçlerini kullanarak Zcash kazandıkları belirtildi.

Bilgisayarınız Zcash Kazanmak İçin Kullanılıyor Olabilir!

Bahsi geçen yazılım aslında illegal veya zararlı bir yazılım değil. Kullanmaya istekli kişiler tarafından kullanılırsa Zcash kazanmak için tasarlanmış bir yazılım. Kullanılan “mining” kelimesi temelde para ödülü karşılığında matematik problemi çözmek gibi düşünülebilir.

Fakat araştırmacılar yaptıkları açıklamada, kişilerden habersiz olarak kurulan bu yazılımın, kurulduğu bilgisayarı Zcash kazanmaya zorladığını belirttiler. Kaspersky Lab’in güvenlik araştırmacısı Aleks Gostev:

Siber suçlular bu gibi para birimlerini kazanmak için zararlı yazılımları geleneksel yöntemlerle dağıtıyorlar. Mesela birçok kişi tarafından kullanılan yazılımların torrent dosyalarına gizliyorlar. Şimdiye dek bu işlem için gerekli zararlı yazılımı toplu dağıtabilecekleri bir açık ile karşılaşmadık. Fakat işin ucunda para kazanmak olduğunda böyle bir şeyin olması da an meselesi.

Zararlı yazılım kurbanın bilgisayarına yüklendiğinde, içinde bulunduğu bilgisayarı Zcash kazanmaya zorluyor ve daha sonra eğer başarılı olursa kazancın saldırgana yollanmasını sağlıyor.

Kaspersky Lab, bu zararlı yazılımı system.exe, diskmngr.exe, taskmngr.exe veya svchost.exe ismi altında çalışırken yaklaşık olarak 1000 bilgisayarda tespit ettiler. Bu bilgisayar sayısıyla elde edilebilecek yıllık gelir yaklaşık olarak $75.000.

Peki bu zararlı yazılımın sizin bilgisayarınızda çalışıp çalışmadığını anlayabilir misiniz? Kısmen evet. Fark edebileceğiniz ilk şey elektrik faturanızın artması olabilir. Çünkü Zcash kazanmak için bilgisayar büyük bir güç kaynağına ihtiyaç duyar ve bundan dolayı normalde kullandığından daha çok elektrik kullanır.

Anlayabileceğiniz bir diğer yol ise bilgisayarınızın görev yöneticisini kontrol etmek. Çünkü bu gibi para kazanmak için kurulan zararlı yazılımlar bilgisayarınızın RAM’inin yaklaşık olarak %90’ını tüketir. Bu da hem bilgisayarınızı yavaşlatır hem de ısınmasını sağlar.

Konu ile ilgili teknik detayları görüntülemek için Kaspersky Lab’in blog yazısına göz atabilirsiniz.