Yahoo Yine Hacklendi!

Yahoo hacklendi: 1 milyardan fazla kullanıcının hesabı bundan etkilendi. Yahoo’nun yaptığı açıklamaya göre bu veri ihlalinin Eylül 2014’te gerçekleştirilen ihlal ile bir alakası yok.

İnternet devi Yahoo yaptığı açıklamada 2013’te gerçekleşen bir siber saldırıdan 1 milyardan fazla kullanıcısının etkilendiğini belirtti.

Yahoo’nun bilgi güvenliği sorumlusu Bob Lord, çalınan veriler içerisinde kullanıcıların isimleri, telefon numaraları, e-posta adresleri, doğum tarihleri, şifrelenmiş veya şifrelenmemiş güvenlik soruları ve onların cevapları gibi kritik bilgilerin yer aldığını belirtti.

Kendi yayımladıkları blog yazısında yapılan açıklamada çalınan veriler arasında kullanıcıların parolalarının düz metin hallerinin bulunmadığı net bir şekilde belirtildi. Yazılan bir başka önemli detay ise kullanıcıların ödeme seçeneklerinin ve kart bilgilerinin çalınmamış olması. Yahoo’nun açıklamasında veri ihlalinin gerçekleştirildiği sunucularda kullanıcılara ait hiçbir ödeme bilgisinin bulunmadığı yazılmış.

Her ne kadar Yahoo bahsettiği bu veri ihlalinin Eylül 2014’te yapılan ve 500 milyon kullanıcının hesaplarının “devlet sponsorluğundaki aktörler” tarafından çalındığı olaydan alakasız olduğu söylese de bazı araştırmacılar bu iki olayı birbirleriyle bağlantılı buluyorlar.

Eğer hatırlarsanız önceki haberlerimizde Verizon Communications Inc.’in Yahoo’yu 4.83 milyar dolar karşılığı satın almaya karar verdiğini fakat daha sonra Yahoo’nun yaşadığı garip veri ihlali olaylarını göz önüne alarak anlaşmadan vazgeçtiğini yazmıştık.

Şimdiye dönecek olursak, Yahoo kullanıcılarına şifrelerini ve güvenlik sorularını değiştirmeye davet ediyor.

Yahoo ile ilgili sık sık çıkan bu tarz haberler ve önceki olaylara bakılacak olursa, şu sıralar Yahoo kullanıcılarının güvenliklerinden şüphe etmediği tek bir an bile yok. Daha olayın sonucu belirlenmeden ve gerekli işlemler yapılmadan önce hesaplarını kalıcı olarak silmeye başlayan Yahoo kullanıcılarına bakarak, Yahoo’nun ciddi bir itibar ve müşteri kaybı yaşadığını söyleyebiliriz.

Eğer sizde bir Yahoo kullanıcısıysanız bir an önce parolanızı ve güvenlik sorunuzu değiştirmenizi öneririz.