LinkedIn’e Siber Saldırı

LinkedIn’in çevrimiçi eğitim platformu Lynda.com yaklaşık 55.000 hesabı etkileyen bir saldırıdan etkilendi. Şirket yaptığı açıklamada kamuya açıklanmış herhangi bir verinin olmadığını belirtti.

LinkedIn’in çevrimiçi eğitim platformu olan Lynda.com, 9.5 milyon kullanıcısına veri tabanına izinsiz erişim sağlandığını, yaklaşık olarak 55.000 kullanıcının iletişim bilgileri ve aldıkları derslerin görüntülendiğini bildirdi. Şirket yapılan saldırıyı kabul etti ve bilgilerinin çalındığından şüphe edilen 55.000 hesap için yeni şifre belirlenmesi gerektiğini açıkladı.

Bütün kullanıcıları etkilememiş olsa bile, LinkedIn yapılan veri ihlali konusunda bütün kullanıcılarını uyardı.

Yakın zamanda Lynda.com sitesinden bir e-posta almış olabilirsiniz. Bu e-posta size sitenin veri tabanında bulunan kullanıcı bilgilerinin çalınmış olabileceğini söylüyor ve sizden giriş bilgilerinizi değiştirmenizi rica ediyor. Kullanıcılarımızı büyük bir dikkatle uyarmaya devam ediyoruz.

Şirket çalınan/görüntülenen bilgilerin kamuya sızdırılmadığını belirtse bile LinkedIn kullanıcıları Twitter üzerinden şirketi eleştirmeye devam ediyor. LinkedIn yapılan bu eleştirilere yanıtını bu ihlali çok ciddiye aldıklarını ve üzerinde hızla çalıştıklarını söyleyerek veriyor.

LinkedIn’e daha önce yapılan saldırı 2012 yılındaydı. O saldırıda yaklaşık olarak 100 milyon kullanıcının e-posta adresleri ve şifreleri çalınmıştı. Mayıs ayında LinkedIn, kullanıcılarını parolalarını değiştirmeye ve iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmeye davet etmişti. 2012 yılında çalınan bilgiler “Peace” takma isimli bir hacker tarafından Dark Web’te satışa sunulmuştu.

Nisan 2015’te LinkedIn Lynda.com’u 15 milyar dolara (1.2 milyar pound) satın aldı. Sonrasında bu yılın haziran ayında Microsoft tarihin en büyük nakit satın alma işlemini gerçekleştirerek LinkedIn’i 26.2 milyar doları bulan bir fiyat karşılığında satın aldı. Microsoft’un yaptığı satın alma işlemi bu ayın başlarında resmen imzalandı.

Benzer bir satın alma sonrası Yahoo’nun yaşadığı saldırı satın alma işlemlerinde aksaklığa yol açmıştı. Yahoo’yu satın almaya çalışan Verizon şirketi, Yahoo’nun yaşadığı büyük saldırıdan sonra değerinin düşeceğini veya anlaşmadan bir çıkış yolu bulacaklarını açıklamıştı. LinkedIn’e yapılan saldırı sonrasında Microsoft’un nasıl bir açıklama yapacağı ise bilinmiyor.

Kaynak: ibtimes.co.uk