Çevrimiçi Hayatınızı Koruyun

Hayatımızın %80’inden daha fazlasını çevrimiçi bir ortamda depoladığımızı söyleyebiliriz. Artık iş ve öğrenim gibi etkinlikler de çevrimiçi olarak yapılmaktadır. Örneğin, Amerika’nın Bradley Üniversitesi evinizin rahatını bozmadan bir pratisyen hemşire belgesi almayı mümkün hale getiriyor.

Bu gibi güzel gelişmelere rağmen ne yazık ki son aylarda birçok kimlik ve bilgi hırsızlığı vakası yaşandı. 2016 yılının sonuna yaklaştıkça bilgi güvenliği her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Bilgisayarınızın güvenli olduğundan emin olun

Bilgi hırsızlığını en aza düşürmenin en kolay yollarından biri güvenebileceğiniz bir bilgisayarı kullanarak ofis veya çevrimiçi öğrenme programlarına erişmektir. Bu sizin dizüstü bilgisayarınız veya sadece sizin erişiminizin olduğu bir masaüstü bilgisayar olabilir.

Dizüstü bilgisayarlarınıza güvenlik önlemleri eklemek için doğru adımlar atın. Güncel bir virüsten koruma yazılımı, güvenlik duvarı yazılımı ve iyi bir kullanıcı yönetimi, başlamak için ihtiyacınız olan her şeydir.

Bir Yere Not Alın

Eğer parolalarınızı çevrimiçi bir ortamda saklıyorsanız, evde bulunan bir deftere göre çalınmasının daha muhtemel olduğunu biliyor muydunuz? Eğer parolalarınızı güvenli bir yere, mesela dediğimiz gibi bir deftere yazarsanız, her hesabınız için farklı parolalar kullanabilir ve güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Parola yazarken aslına hangi hesap veya ne için olduğunu belli etmeden yazmaya çalışın. Örneğin, baş harfler kullanarak hangi parolanın hangi hesap için olduğunu belirtebilirsiniz.

Yazdığınız notların güvende tutulduğundan emin olmak için bir kasaya veya kilitli çekmeceye koyabilirsiniz. Eğer defter olarak tutmaktan hoşlanmıyor veya güvende tutabileceğinizden emin olamıyorsanız denenmiş ve güvenilir bir parola yönetimi yazılımı kullanabilirsiniz. Ayrıca güvenli parolanın nasıl belirleneceğini öğrenmek isterseniz önceki blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Güvenlik Sorularınızın Güvenli Olduğundan Emin Olun

Düzeltilecek son şey, farklı hesaplarda kullanacağınız şifre kurtarma seçeneklerinizdir. Genelde çoğu kişi hatırlanması kolay güvenlik soruları ve cevaplarını seçiyor. Ne yazık ki çoğu güvenlik sorusu ve cevabı bilgi hırsızlarının çevrimiçi olarak bulabileceği şeyler hakkında yani kısaca hiç güvenli değil. Örneğin, ilk köpeğinizin adı “Instagram” veya “Twitter” hesabınızda paylaşılmış olabilir. Sadece köpeğinizin ismi değil, akrabalarınızın isimleri, yaşadıkları yerler, ilkokul veya lise ile ilgili anılarınız gibi birçok kişisel bilgi aslında sandığınız kadar kişisel olmayabilir. Dolayısıyla seçeceğiniz güvenlik sorunuzun sosyal medya hesaplarınızla kesinlikle bağlantısı olmadığından emin olun.